دل در طواف مدینه و بقیع

 

 شمع و قرآن بیارید خرما بدید              مثل زینب(س) این روزا گریه کنید

دلم نیمه شب سراغ یک قبر غریب و آرام کنار سه مقبره خاکی بی معجر را گرفت همان قبوری که نگاه ستاره از درخشش آن ها بسته می شود و چشم احساس و ادراک هر منصفی پهنه خاکی آنها را به قطره اشکی نمناک می سازد.امروز بغضم تابوتی را بدرقه کرد که تیرهای حسد و خشم و کینه ،بدن مطهری از نسل آسمان را به آن دوخته بودند ، در عمق جانم صدای خسته و گرفته ای را می شنوم که از خانه کوچک فاطمه سلام الله علیها و علی مرتضی طنین انداز است . زینب سلام الله علیها چهارمین اندوه سنگین وجان فرسا را تجربه می کند .هنوز دور و دیر نیست که فاطمه( س ) لب های غنچه جگرگوشه اش حسن علیه السلام را می بوسید و او را بالا می انداخت  و می فرمود: 

إشْبَه أباکَ یا حسن            واخلَعْ عن الحقِ الوَسَنَ
و اعبد الها ذامِننَ                 و لا تُوالِ ذَا الاِحَنِ
پسرم حسن، مانند پدرت باش. ریسمان ظلم را از حق بر کن. خدایی را بپرست که صاحب نعمتهای متعدد است و هیچ گاه با صاحبان ظلم و تعدی، دوستی مکن.

آری همین سفارش ها و آموزه های تربیتی معصومه مظلومه  بود که سبب شد درچنین روزی بدنام ترین و زشت خو ترین مردم تاریخ از روی خشم و انتقام حتی اجازه ندادند پیکر مطهر فرزند فاطمه در کنار جد بزرگوارش رسول خدا (ص) دفن شود .

 

 

بیست وهشتم ماه صفر یک روز نیست بلکه یک تاریخ است چرا که در این روز خورشید نبوت هم غروب کرد .راوی می گوید لحظات آخر عمر پیامبر حضرت صدیقه طاهره بسیار سوزان اشک می ریخت و رسول گرامی اسلام که تحمل دیدن اشک های بهانه خلقت را نداشت فاطمه را صدا کرد و در گوش مبارکش زمزمه نمود که نه تنها گریه اش قطع شد که لبخندی هم بر لب نازنینش نشست .آری پیامبر فرموده بود "فاطمه جان تو نخستین کسی خواهی بود که پس از مرگ به من خواهی پیوست ...

در تاریخ اسناد فراوانی هست که حضرت زهرا سلام الله علیها در وصف عزیزانش سروده هایی داشته  که یکی از این اشعار در باره پدر بزرگوارش حضرت محمد بن عبدالله صل الله علیه وآله بوده  که چند بیت آن چنین است.

"فلیت قبلک کان الموت صادفنا            لما مضیت و حالت دونک الحجب"

"ای کاش پیش از رحلت تو مرگ به سراغ ما آمده بود ، تا پس از رفتنت و حایل شدن پرده ها بین ما و تو ، زنده نبودیم"

 "انا رزینا بما لم یرز ذوشجن              من البریه لاعجم ولاعرب"

"ما به مصیبتی گرفتار آمدیم که هیچ اندوه رسیده ای از عرب و فارس به آن دچار نشده است"

اذا علی من شم تربه احمد                  ان لا یشم مدی الزمان غوالیا"

"کسی که یک بار تربت پاک و معطر احمد را ببوید , اگر تا پایان عمر خود هیچ عطر دیگری را نبوید زیان نکرده است"

 


خدا را شکر که توفیق یافته ام سه بار حرم پیامبر بزرگوار اسلام و قبور امامان مظلوم بقیع را زیارت کنم و یک بار افتخار ورود به داخل خانه پیامبر (ص) و حضرت علی و فاطمه علیهم السلام را یافتم و دو بار هم صورت به خاک امامان مظلوم بقیع علیه السلام ساییده ام .نخستین بار در سفر آیت الله هاشمی رفسنجانی بر سر قبور و بالین مبارک چهار امام مظلوم حسن مجتبی ، زین العابدین ، محمد باقر و جعفر صادق نشستم و کمی خاک از کنار سنگی که نشان قبور است برداشتم و اکنون پس از سالها وقتی درب پاکتی که خاک درون آن است می گشایم عطرش تمام فضا را آکنده از بوی گل محمدی می کند درحالی که جز آفتاب ونگاه حسرت آمیز و چشم گریان زائران دلسوخته چیزی برآن خاک متبرک نمی تابد .

خوشا به حال کسانی که دراین ایام در دل سوگوارند و در چشم گریان که پیامبر فرمود:" هر کس بر حسن گریه کند، چشمش روزی که دیده‌ها کور می شوند (روزقیامت)، کور نمی شود و هرکس در مصیبت او اندوهگین شود، روزی که همه دلها اندوهگین است، غم و اندوهی ندارد. زیارت حسن مایه‌ی استواری قدم‌ها در قیامت است. التماس دعا


/ 0 نظر / 3 بازدید