نوشته ای بر لوح دل (3)

سلام . اينك از پشت ديوار، آهسته به سمت باب الزهرا (س) مي رويم . گويي  شعله هاي برآمده از  هيزم كينه دشمنان آل ا.. همه وجودم  را در بر گرفته است  و بوي سوختگي همراه با دودي از درد در محله بني هاشم دل واحساس را مي آزارد. چشمم به قفل درب آن خانه پرراز و رمز و جايگاه سجده ها وقنوت ها و مكان پرهلهله از بال فرشتگان افتاد . برروي  قفل درب خانه پاكي ها  اين مصرع از يك شعر چند بيتي و زيبا حك شده است  كه البته درباره سراينده شعر روايات مختلفي وجود دارد از جمله برخي اسناد تاريخي مي گويد اين شعر از يك شاعر مصري بنام" شرف الدين محمد بوصيري" است كه در عالم خواب به دست مبارک پيامبر عظیم الشان اسلام  از بيماري مرگباري شفا يافت واين قصيده را سرود.

        هوالحبيب الذي ترجى شفاعته  *****     لكل هول من الأهوال مقتحم

 

                      10013342f177a2c5d1c6b22da3b35973ca7f663.jpg

 

ترجمه :او دوستي است كه در همه پيشامد ها و حوادث ناگوار اميد شفاعتش مي رود            

براساس اسناد موجود حضرت زهرا (س ) اشعاری هم در وصف پدر سروده بودند كه چند بيت غم انگيز آن را تقديم مي كنم 

       فلیت قبلك كان الموت صادفنا            لما مضیت و حالت دونك الحجب

       انا رزینا بما لم یرز ذوشجن              من البریه لاعجم ولاعرب

ترجمه : ای كاش پیش از رحلت تو مرگ به سراغ ما آمده بود ، تا پس از رفتنت و حایل شدنپرده ها بین ما و تو ، زنده نبودیم .

ما به مصیبتی گرفتار آمدیم كه هیچ اندوه رسیده ای از عرب و فارس به آن دچار نشدهاست

                     ماذا علی من شم تربه احمد                  ان لا یشم مدی الزمان غوالیا

ترجمه :كسی كه یك بار تربت پاك و معطر احمد را ببوید , اگر تا پایان عمر خود هیچ عطر دیگریرا نبوید زیان نكرده است .

ساعتي در مقابل اين در نوراني و سبزرنگ  به دعا وراز ونياز مشغول شديم . شرطه ها (ماموران امنيتي سعودي) براساس آموزه هاي وهابيت و اعتقاداتشان هرگز مايل به ديدن چنين صحنه هايي نيستند . دکتر احمدي نژاد كمي جلوتر از درب مطهر به نماز و دعا مشغول شد ، دنيايي از غم در چهره اش نمايان بود و گاهي نظري كوتاه همراه با زمزمه به خانه فاطمه (س ) مي انداخت  و اشكي از گوشه چشمش جاري مي شد. 

                                  100135890b3f59be4c05aae580403907b056f5f.jpg

سال هفتاد وشش كه همراه آيت هاشمي رفسنجاني به دعوت ملك عبدا.. به عمره رفته بوديم . درب خانه حضرت زهرا (س) به روي ميهمانان گشوده شد و من هم در شمار كساني بودم كه چند قدمي به داخل خانه وارد شدم اما  ماموران به بهانه كمبود جا بجز چند نفر، بقيه را بازگرداندند. كمي به اطراف آن خانه گلين  نگاه كردم ولي آنقدر سريع بود كه چيزي در يادم نمانده ،البته معروف است در دو جاي مقدس انسان به سختي مي تواند مشاهداتش را در حافظه نگه دارد يكي درون كعبه معظمه و يكي درون خانه پيامبر وحضرت فاطمه است ومن عاصي هردو مكان نوراني والهي را درك كرده ام . الان هم از درون آن حجره آسماني  عطر ياس روح نواز است و  زمزمه هاي بي بي دو عالم هنگام بازي با حسن وحسين (ع) درگوش جان مي نشيند آن هنگام كه فاطمه (س ) فرزندش  امام حسن را بالا مي انداخت و چنين مي فرمود :

 إشْبَه أباكَ يا حسن             واخلَعْ عن الحقِ الوَسَنَ
و اعبد الها ذامِننَ                 و لا تُوالِ ذَا الاِحَنِ
پسرم حسن، مانند پدرت باش. ريسمان ظلم را از حق بر كن. خدايي را بپرست كه صاحب نعمتهاي متعدد است و هيچ گاه با صاحبان ظلم و تعدي، دوستي مكن.

همچنين نقل شده است كه وقتي فرزندش امام حسين(ع) را بازي مي‏داد، اين گونه مي‏ فرمود:
اَنْتَ شبيهٌ بأبي
لَسْتَ شبيها بعليٍ
تو به پدر من (پيامبر(ص)) شبيهي و به پدرت علي شباهت نداري.

 وبا نگاهی به آن طرف تر گويي در طاقچه اي بسياركوچك، شانه اي كه با آن موي  بانوي صبر و جهاد  دردانه پدر، حضرت زينب (س) را مي  آراست  جاي گرفته است . ساعتی بعد وقت رفتن و خداحافظی به مسجدالنبی و خانه آل ا.. رسید . دلم جا مانده وپاهایم ناتوان از حرکت .چه می شود کرد باید از باب جبرئیل خارج شویم و دل به  بقیع مظلوم سپاریم .

                      

                                1001355f7d4128043924f40dfb8f9fcd6e7de7e.jpg

                               1002365e66d80eaddd772041eaa2d5dac67a563.jpg

دل بدهید تا ادامه دهم ...

 

 

/ 3 نظر / 5 بازدید
کيميا

سلام داداشم . خسته نباشین فرصتی شد تا هر سه نوشته ای بر لوح دل رو کامل بخونم . خوش بحالتون که مشرف شدين مکه و از نزديک زيارت کردين اماکن مقدس رو . خيلی زيبا توصيف کردين بطوريکه احساس کردم اونجا من هم حضور داشتم . ان شاءالله قسمت بشه باز هم مشرف بشين . خدا شما رو خيلی دوست داره حاج آقا برای ما هم دعا کنين

ف

سلام، سلام بر شما که وارد منزل پاکترين بانوي دو عالم شديد، باز هم اشکمو درآورديد، به حال شما غبطه مي خورم، شما خيلي خوشبخت هستين که به مقدس ترين مکان هاي دنيا دعوت مي شيد، به نظر من کساني که به اماکن زيارتي ميرن از طرف صاحب خونه دعوت مي شن، براي من کمترين هم دعا کنيد شايد خداوند عز وجل گوشه چشمي به من داشته باشه. باز هم زيارتتون قبول باشه بي صبرانه منتظر ادامه خاطرات زيباي شما هستم.