فناوری جدید در مالزی

سلام . این روزها در لابلای خبرهای ریز ودرشت پیشرفت و فناوری های نو، مالزیایی ها به افتخار منحصر بفردی دست یافته اند .هرچند که تجربه چهارساله من در این کشور اسلامی نشان داد که این روش و یا فناوری جدید که اکنون درصدر اخبار مالزی و برخی رسانه های غربی قرار گرفته ،از مدت ها پیش اجرا می شد ولی مالزیایی ها که به لحاظ حافظه و به قول خارجی ها "آی کی یو" بر اساس نظرات علمی خودشان در سطحی پایین ترند آن را به عنوان شیوه نوین جا زده اند .

برخی شبکه های خبری با آب وتاب زیادی به نقل از "عبدالحمید عثمان" از مقامات حقوقی مالزی  اعلام کردند قراراست این روش در مجلس مالزی تصویب وقانونی شود. رسانه ها می گویند روحانیون مالزی پذیرفته اند که طلاق همسر از طریق "اس ام اس " با قوانین شرع مقدس مغایرت ندارد!!.

این کشف بزرگ پس از آن علنی شد که چند روز پیش مردی با ارسال یک پیامک به همسرش اعلام کرد از لحظه دریافت پیام  دیگر همسر اونیست وباید فکر همسر دیگری باشد ! دولت مالزی هم از ابتکار این مرد خوشش آمد و اعلام کرد این روش نوین را تصویب کرده و منتظر تایید وقانونی شدن آن در مجلس ملی این کشور است.

یاد خاطره ای افتادم .در نخستین روز های پس از پایان دوره طولانی مسئولیت  " مهاتیر محمد " نخست وزیر پیشین مالزی در دفتر کارش در "موسسه جهانی صلح "پردانا " با او گفتگو می کردم . از مهاتیر پرسیدم شما به عنوان پدر توسعه مالزی و با تجربه بیست وسه سال نخست وزیری این کشور فکر می کنید چه اشتباهاتی داشتید که مایلید جانشین شما تکرار نکند؟ مهاتیر تاملی کرد وگفت : من بزرگترین اشتباهم این بود که به مالزیایی ها خوش بین بودم اما امروز و پس از سال ها می بینم که آنان از پیشرفت وتوسعه و تمدن فقط  کاسه و بشقاب چیدن و خم و راست شدن در مقابل صاحبان سرمایه بویژه خارجیان را بلدند و امیدوار بودم در کنار حضور سرمایه و فناوری خارجی علم وتخصصی هم نصیب بومیان مالزی شود اما آنان به خوردن و خوابیدن و برخورداری از رانت سرزمینی عادت کرده اند و این برایم سخت است .(براساس قانون اساسی مالزی هر سرمایه گذار خارجی باید سی درصد از سرمایه و درآمد ماهانه خود را به یک شهروند مالزیایی بدهد که البته طبیعی است که سرمایه گذارسراغ مردم عادی نمی رود بلکه صاحبان نفوذ ومقامات را شریک خود می سازد )  امروز با این خبر ثابت شد که مردمان این سرزمین خیلی هم از فناوری نو بدور نمانده اند نمونه اش طلاق همسر با اس ام اس است !! البته این شیوه در میان فرقه هایی از مسلمانان در دیگر کشورها هم  ازجمله در مناطقی از جنوب شرق ایران عزیز ما هم رایج است و  طرف سه عدد سنگریزه پرت می کند و سه بار هم می گوید "واگذار کردم" ولی  با این تفاوت  که در حضور همسر و یک یا چند شاهد این کارصورت گیرد و اکنون این پیشرفت در مالزی حاصل شده که از فناوری پیامک بهره می برند. امیدواریم طرف! پیام طلاق را " send to all"  (ارسال به همه ) نکند و یا همانند مخابرات ایران اشتباهی برای فرد  دیگری ارسال نشود.!!

به مصداق ضرب المثل "باد آورده را باد می برد" این نوع طلاق باید ازدواجی از همین نوع داشته باشد تا پیشرفت کاملتر شود .ضمنا خدا کند ایرانیان مقیم مالزی از شمول این قانون مستثنی شوند.!!!

/ 21 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مزاحم

خانه مطبوعات فارس خانه خبر شد

زهراناظمی

سلام.. خوشحالم که امروز وبلاگ شما را دیدم. برایتان ارزوی موفقیت دارم.. شاد باشید

نادر آذری

سلام استاد عزیز..امیدوارم که حالتان خوب باشد...چندی است که به کلبه ما سر نزدید ...ما را فراموش نفرمائید...آرزوی موفقیت و سلامتی برای شما دارم[گل]

فاطمه موسوی

سلام علیکم ممنون از مقاله بسیار خوبتان با امید بهروزی و موفقیت شما اربعين : چهل روز سرگشتگي ، دلدادگي ... آن که غمت را خريد / عشرت عالم فروخت با خبران غمت / بي خبر از عالمند يک اربعين گذشت : يک اربعين رمز و راز ! يک اربعين دلدادگي ! يک اربعين عشق ، به طول چند قرن

فاطمه×××محکم

سلام داداش خیلی خیلی مبارک...قالب وب رو میگم... منم میخواستم پیشنهاد بدم که عوض کنید .. مبارکه[گل]

بانوی هم وطن

سلام من چند تا از بچه هخای مالزی رو می شناسم.. با علاقه درباره انقلاب ما حرف زندندو از ما رهبر می خواستند.. بهشون گفتم.. رهبر صادر کری نیست.. ساختنیه.. برین رهبر برای آینده کشور اسلامیتون بسازین.. .. دلم به حال اسلام با این مدافعین بی اطلاعش سوخت..

عباس

سلام حاج اقا ما همه افق‌هاي معنوي انسانيت را در شهدا تجربه كرده‌ايم. ما ايثار را ديديم كه چگونه تمثّل مي‌يابد، عشق را هم، اميد را هم شجاعت را هم و... همه آنچه را كه ديگران جز در مقام لفظ نشنيده‌اند، ما به چشم ديديم... آنچه را كه عرفاي دلسوخته حتي بر سر دار نيافتند، ما در شب‌هاي عمليات آزموديم. ما عرش را ديديم

سید ابراهیم نیاکی

اردت داریم حاج آقا در فاحص بخوانید: -تفحٌصی در روند استحاله -دلایل غرب درخصوص استحاله ایران -گفتگویی با دکتر رحیم پور ازغدی -برداشتی آزاد از یک خبر همچنین مهمترین عناوین(روزانه ) روزنامه های کشور [لبخند][لبخند][لبخند][لبخند]

حسین حجتی

ازدواج اینترنتی طلاق اس ام اسی لابد بچه ها هم یا هری پاتر می شوند یا مرد عنکبوتی

ابوالفضل قاسم زادگان

سلام. ابوالفضل قاسم زادگان . کارمند سابق وزارت کشور .همکار سابق شما در واحد خبر مرکز فارس .وکیل پایه یک دادگستری و از همه مهمتر پسر عمه مهرداد متین !!! هستم . چاق سلامتی شما را با دوست و همشهری خو بم سید علی تراب در سایت چتر نوشت دیدم گفتم عرض ادبی کرده باشم .امید وارم سالی سرشار از موفقیت و معنویت وبهروزی در انتظار شما و خانواده محترمتان باشد .