بي رحمي طبيعت هنگام خشم

با سلام

هرچند ما در ايران شاهد وقايع متعدد طبيعي واثار غم انگيز و ويرانگر ان بوده ايم اما هرگز به عمق و وسعت ؛تسونامي ؛ نبوده است .

حتما واژه  " تسونامي " و خاطره زلزله هولناك جزيره " سوماترا" در اندونزي را در دفترچه خاطرات خود ثبت كرده ايد . تسونامي يك واژه ژاپني كه از تركيب " تسو"  به مفهوم بندر و "نامي" به  معناي موج آب  ترجمه مي شود اما  در زبان  فارسي آن را " آب لرزه "  معني  مي كنند و هنگامي كه زلزله در اعماق دريا رخ مي دهد امواج  ناشي از  آن از محل كانون زمين لرزه به اطراف به حركت در مي آيند و خود را به ساحل مي كوبند

                            تسونامی

چهار سال تجربه من در منطقه جنوب شرق آسيا و دانسته هاي خواندني و شنيدني پيش از آن اجازه مي دهد جزيره سوماتراي اندونزي را از كانون هاي انتقام طبيعت از انسان بنامم  چرا كه  در تاريخ اين سرزمين وقوع زلزله ، آتش فشان ، رانش زمين ، جاري شدن سيلاب هاي ويرانگر و بالا آمدن آب دريا و حتي غرق شدن كشتي هاي كوچك و بزرگ مسافربري  فراوان ثبت شده است كه يكي از آنها زلزله مهيب 9 درجه ريشتري بود كه  در پانزده كيلومتر ي ساحل جزيره سوماترا در عمق آبهاي  اقيانوس هند روي داد و صحنه هاي دلخراش و تكان دهنده و غم انگيزي را خلق كرد . دو روز پس از وقوع زلزله  با زحمات و مشقت هاي فراوان  به همراه سيروس دربندي همكار تصوير بردار ، بخشي را با هواپيما ، قسمتي را با هيلي كوپتر نظامي ، بخشي را پياده و قسمتي از مسافت را با خودرو وانتي كه براي حمل اجساد قربانيان استفاده مي شد  خود را به منطقه رسانديم . درهمان لحظه نخست با ديدن ويراني ها  سوره مباركه " زلزال" در مقابل ديدگانم عيني و ملموس شد زيرا به تمام معني آنچه در درون دريا بود در مدت ده تا يازده دقيقه بيرون پريد  و پس از پيمودن مسافتي به طول پانزده كيلومتر چنان خود را به بندر" آچه " كوبيد كه هر موجود زنده و غيرزنده را از سر راه  برداشت و با خود برد.

لحظه اي به ساحل و ويرانه هاي بجا مانده نگاه كردم  با تعجب گفتم " واي "  امواج سفيد وآرامي كه گاهي رقصشان با هلهله هاي شادي همراه مي شود و چون نوعروسان سپيد پوش با عشوه و كرشمه سر به شانه ساحل سبز مي مالند و با نجواي عاشقانه ،دل نواز آدميان مي شوند هنگام خشم  چه بيرحمانه از هم  انتقام مي گيرند و گويي هيچ قاعده و اصولي جلودارشان نيست " . ديدن اجساد متعفن و باد كرده كه چيزي جز كرم ها و حشرات دهشتناك بر گردشان نبود چنان موج اندوه و وحشت را در وجود ادمي مي گستراند كه الان هم كه  به رغم گذشت  سه سال در باره آن مي نويسم ، سنگيني و محنت را بر قامت واژگان و پيكره قلم احساس مي كنم . زلزله و تسونامي سوماترا نزديك به چهارصد هزار انسان را به كام مرگ كشاند كه دست كم از سرنوشت نيمي از آنان اثري بدست نيامد .همه حادثه پانزده دقيقه طول كشيده بود و پس از وقوع زلزله در عمق دريا ، امواجي به ارتفاع نزديك به ده متر به ساحل هجوم آوردند كه حاصل آن پهلو گرفتن كشتي هاي كوچك در بربام ساختمان هاي شش و هفته طبقه و بلعيدن هرآنچه در خشكي ،هنگام بازگشت امواج به دريا بود.

                           6537713879bcc124580971f415342843b12512.jpg

 

جواني دانشجو هنگام جستجو در لجن زار به شدت متعفن كه بوي آن تا مغز آدمي را مي سوزاند تعريف كرد او تنها بازمانده يك خانواده هفت نفره است و اكنون جز جسد باد كرده و متلاشي شده برادر هفت ساله اش كه در زير تلي از آهن وسيمان و لجن شناور و فقط صورتش پيداست از مادر ، سه خواهر و يك برادر ديگرش اثري پيدا نكرده است . جوان گفت : صبح خيلي زود به قصد خريد سبزي ازميدان تره بار كه در جنوب بندر آچه واقع است از خانه خارج شدم و بوسيله موتوسيكلت در فاصله دو كيلومتري از خانه هنگام گردش به چب در خيابان احساس كردم زمين بر خلاف جهت حركت من شيب شد  و  سرعت موتور را گرفت و باعث شد زمين خوردم ، وقتي بلند شدم پشت سرم نگاه كردم ديدم ساختمان ها و خودروها ودرختان همه به سمت من مي آيند و غبار عظيمي آنها را همراهي مي كند به گونه اي كه آسمان ديگر نبود. مردم فرياد مي زدند فرار كنيد و من با روشن كردن دوباره موتور به مسيري  ادامه دادم و پس از ديدن حركت آمبولانس ها و امدادگران كه همه را به كمك فرا مي خواندند دقايقي بعد به سمت ساحل بازگشتم ،‌ اما امكان حركت نبود همه چيز جابجا و نابودشده بود جز مسجد بزرگ" بيت رحمان" وكساني كه داخل مسجد و يا محوطه بيروني ان بودند. مسجد بيت رحمان تنهاي بنايي بود كه امواج خشمگين به خود اجازه ندادند هيبت خود را به آن بكوبند و ماموريت داشتند ازكنار آن بگذرند و قامت برافراشته مناره ها و استواري گنبد لاجوردي آن را به نشانه آيتي عبرت آموز به رخ  مردمان بكشند . بانوي ميانسال  ديگري هنگام جستجو براي يافتن عزيزانش گفت : شغل من فروش ميوه هاي جنگلي است در بساطم " رامبوتان " منگوسيو" موز " آناناس " نارگيل و" دوريان" مي فروشم و اذان صبح  هرروز از خانه خارج مي شوم و غروب از بازار ميوه در فاصله  ده كيلومتر به خانه ام باز مي گردم ، از سيزده عضو خانواده شامل فرزندان و نوه هايم خبري نيست و خانه ام را با زحمت پيدا كردم و تنها چيزي را كه شناختم و برداشتم يك جلد قرآني است كه صفحات آن از آسيب مصون مانده وهمان را برداشته ام .

تقريبا هرچا در خياباني كه با بولدوزر باز شده بود قدم برمي داشتم عضوي از انسان و يا جسد فروپاشيده را مي ديدم كه هيچ كس توان نگاه كردن و ايستادن در كنار ان ها را  نداشت تا چه رسد به اينكه او را به عنوان انسان احترام و دفن كنند . سه روز به همين منوال گذشت و پس لرزه هاي  پي درپي چهار تا پنج ريشتري كه روي مي داد هرچند چيزي براي ويران كردن وجود نداشت اما وحشت را همراه مي كرد .شب ها را به همراه گروه زيادي از خبرنگاران رسانه هاي مختلف جهان در سوله اي درفاصله پانزده كيلومتري ساحل كه شيشه هاي سقف بر اثر پس لرزه هاي مكرر فروريخته بود به سر مي برديم و شب هنگام جز چراغ موتور هاي سيار كه براي ارسال گزارش وتصوير رسانه ها و در چادرهاي امدادرسانان بين المللي روشن بود همه چيز در تاريكي مطلق قرار داشت و من و همكارم سيروس دربندي تصوير بردار همراه من در دفتر مالزي فقط دوروز دوام آورديم و از ترس شيوع بيماري هاي واگير دار از جمله شيوع وبا و تيفوس  از بندر مصيبت زده"آچه " بوسيله يك هواپيماي امداد رسان به شهر "سورابايا" درمرز مالزي و سپس با هواپيماي مسافربري به كوالالامپور بازگشتيم .

ياد آور مي شوم بندر آچه از جمله مناطق است كه علاوه بر بحران هاي طبيعي / شاهد دست كم سي دهه درگيري و خشونت نظامي بين شبه نظاميان جدايي طلب ودولت مركزي بود و در اين بحران بيش از پانزده هزار نفر كشته و نزديك به يك ميليون نفر آواره شده بودند و با وجود اينكه بارها مذاكرات صلح وسازش بين طرف هاي درگير به نتيجه نرسيده بود وقوع اين حادثه خوفناك با عث شد رهبران جدايي طلب و دولتمردان اندونزي پاي ميزمذاكره بنشينند و با رسيدن به توافق هايي پيمان صلح امضا كنند وهمت و سرمايه خود را به جاي صرف درگيري و كشتار يكديگر  به ساختن وآباد كردن منطقه اختصاص دهند وگام هاي خوبي در جهت صلح وآرامش بازماندگان حادثه تسونامي بردارند و از اين جهت مي توان گفت // بي رحمي طبيعت بدون نتيجه مثبت هم نبود// 

              بايد دعا كنيم هرگز هيچ انساني گرفتار بلاياي طبيعي نشود .

 

 

 

/ 2 نظر / 3 بازدید
ز.الف

سلام عکس نيويورک را ديدم خيلی دلم گرفت و بی اختيار سراغ آلبومم رفتم و عکس مشابه آن با شهید ابراهيم داشتيد را دیدم کلی اشک ريختم. فکر نمی کنيد خيلی جاشون خاليه؟ در حالی که به صندلی که او پشت کامپوتر مینشست تکیه زده ام و کار می کنم اما نمی توانم لحظه ای مثل او عمل کنم.زندگی برای ما خیلی سخته و خدا میداند چقدر روزگار آزارمان میدهد اما جان تسلیم به حقیم. او به شما خيلی ارادت داشت.

فرخی

از همه بلاها و آسيب ها به خداوند بزرگ پناه مي بريم. اين اتفاقات بايد براي همه ما مايه عبرت باشد تا در رفتار و کردارمان تجديد نظر کنيم و يادمان نرود که از افتادگان دستگيري کنيم.