ره توشه ای از سفر به عراق2

سلام . وقتی هواپیما برای نشستن در فرودگاه بغداد ارتفاع کم می کرد، درهمان نگاه نخست، کاملا پیداست که  خاکستر مرگ به روی این شهر پاشیده اند و رفتار بی رمق ورنگ وروی کدر وگل آلود  رود خانه پر آوازه و در عین حال پر راز و رمز  دجله که روزگاری  دامن سبز می پوشید و با عشوه گری ودست افشانی وهلهله و پایکوبی زنان خلخال پوش  و نگاه مرموز مردان صورت پوشانده و برق شمشیرهای سواران عرب همراه می شد اکنون حرف ها برای گفتن دارد  و حتی تابش تیغه های آفتاب هم نمی تواند به اندام کرختش جلا دهد.کمی که به زمین نزدیک تر شدیم آمیخته ای از دلهره های دیروز از ستم صدامیان با دهشت افکنی امروز چهره های بد نهیب  نظامیان اشغالگر که همچون ابری دلگیر بر خاک این سرزمین سایه افکنده است اشکارتر می شد. این جاست که روایت موجود درباره حقایق این سرزمین نفرین شده با زبان مولود کعبه و شهید محراب مولای مظلومان حضرت علی (ع) و دختر صبور و داغدیده اش حضرت زینب کبری (س) مصداق می یابد آنجا که فرمود:" یا اهل العراق یا اهل النفاق و الشقاق..........."

در تیر رس نگاه  مسافران که دلشان با سمفونی کاهش ارتفاع ناگهانی هواپیما درتلاطم است یک ساختمان زیبا ی ویلایی شکل محصور در برکه ای که امروز درگردابی از لجن عفن رفتار و کردار حکام گوناگون بغداد گرفتار است هنوز هم خودنمایی می کند اما انگار جز هجوم باد وصدای خشک تکان خوردن پنجره های نیمه شکسته واحیانا آواز مارمولک های بی پناه رنگ وبوی زندگی در آن پیدانیست. لابد تا بحال آواز مارمولک را نشنیده اید ؟! درمالزی به دلیل سرسبزی محیط و رطوبت هوا مارمولک ها تقریبا همنیشن مردمان هستند وگاهی درسکوت وتنهایی به رغم جثه های کوچکشان  صدایی به اندازه بشکن های دو شصت یک رقاص کار آزموده از خود رها می کنند که اگر ترس از قیافه و اندام بد هیبت وخوفناک وچندش آورشان نباشد شاید کمر در چرخش و قوس به همراهی برود.!!  اکنون هواپیما روی زمین آرام گرفته است و من برای دومین بار قدم در خاک عراق گذاشته ام ،یک بار در عملیات غرور آفرین  فتح فاو وهمراه رزمندگان قامت افراشته و باصلابت  سپاه اسلام  ودر اوج بارش گلوله ها و غرش هواپیماها و گذر مضطربانه از دالان آتش از اروند رود تا ام القصر و این بار در سکوت لبان فرو بسته و چهره بدحال و شرمنده وسر تعظیم فرو برده بغداد !! 

عذرخواهی:اگر عکس وتصویر ندارد اشکال از من است که فقط به نوشتن فکر می کنم!

ادامه دارد.

/ 5 نظر / 5 بازدید
عباس

سلام حاج اقا عیدتون مبارک (ماچ)[لبخند] سالی سرشار از خوشبختی و سلامتی برایتان ارزو می کنم

شاهسون

سلام به داداش عزیز - دلم براتون خیلی تنگ شده و گاهی یاد داستانک های کمدی شما می افتم و کلی می خندم . دلم برای آن خنده ها تنگ شده . یادش به خیر . انشالله زودتر شما رو ببینم . به خانواده محترم سلام برسانید و مصطفی را ببوسید از طرف من سال خیلی خیلی خوبی داشته باشید من که سال تحویل در نشست سران اروپا هستم ولی به یاد همه هستم ارادت قلبی - شاهسون

احمد فیاض

سلام دعا برای دوستان که فراموش نشده جناب آقای روحانی نژاد؟! سال نو بر شما و خانواده محترمتان مبارک باد یا علی

ستاره (سالهای بلند من بی تو)

سلام امیدوارم سال جدید پر از شادی باشه براتون متاسفانه اس ام اس ها چند روزیه خرابن نتونستم بهتون تبریک بگم با اس ام اس

عدنان

بغداد سر فراز خواهد ماند گرچه مانند حمله هولاکو و با صدارت خواجه نصیر بخون و ویرانی کشیده شد..باز سرفرار خواهد ماند