توشه قلم
قالب وبلاگ

سلام . امروز طبق معمول برای پوشش خبر امضای چند سند همکاری و آیین بدرقه "احمد عبدا.. محمد سامبی" رئیس جمهور کشور کومور به نهاد ریاست جمهوری رفتم .برای استحضار عرض می کنم که کشور کومور با جمعیتی نزدیک به ششصد هزار نفر در جنوب شرق آفریقا و در آبهای اقیانوس هند در کنار کشور ماداگاسکار واقع شده و جالب است که رئیس جمهور کنونی که در انتخابات آزاد به قدرت رسید یک روحانی دانش آموخته حوزه علمیه قم و از سادات و شیعه مذهب است

                            

.بخشی از جمعیت این کشورهم ایرانی تباران اهل فارسند که قرن ها پیش به این جزایر مهاجرت کرده بودند . پیش ازاین هم دو دهه پیش در زمان دولت هاشمی رفسنجانی "محمد جوهر" رئیس جمهور وقت کومور به ایران سفر کرد و او هم شیرازی الاصل بود . احمد عبدا.. محمد سامبی در کشورش آیت ا..نامیده می شود و فارسی هم بلد است اما براساس قراردادهای بین المللی و به قول خارجی "پروتکل"  به زبان رسمی کشورشان که فرانسه است سخن می گفت. امروز وقتی اسناد امضا شد، طبق معمول یک سوال از رئیس جمهور کومورپرسیدم و او دریک جمله کوتاه گفت اسنادی که امضا شد نشان می دهد روابط ما بسیارخوب است بعدهم سکوت کرد و لبخندی به نشانه رضایت از این پاسخ جامع و مانع .

                    

بعد از مصاحبه ،مراسم بدرقه برگزار شد اما یکباره مرا صدا کردند وگفتند رئیس جمهور کومو ر بخشی از مطالب را یادش رفته بگوید .من هم آماده شدم مصاحبه سرپایی بگیرم اما دکتر احمدی نژاد محمد سامبی را به طرف ماشین  هدایت کرد ، یعنی  حالا دیگه سوار شو برو ما کار وزندگی داریم  آقاجون!.مطلب  دیگر اینکه وقتی به اداره رسیدم نزدیک ساعت ١۴ و زمان پخش خبر بود ناگهان سردبیر از من پرسید "داداش" اسم کومور عوض شده ؟ گفتم تا همین چند لحظه پیش که کومور بود چطور مگر ؟گفت اعلام شده از این پس "قمر"گفته شود .گفتم از چهار روز پیش که رئیس جمهور کومور به ایران آمده تا الان کومور گفته می شده است .خلاصه چند ثانیه به آغاز خبر همکار عزیزم گوینده توانا "مرتضی حیدری" که در استدیو آماده خواندن خبرها بود پرسید چکار کنم بخوانم کومور یا قمر؟! . من هم به شوخی پیشنهاد کردم چون وقت کم است ، برای اینکه نه سیخ بسوزد ونه کباب بگو "کمر"!! آقای حیدری هم چنان می خندید که نزدیک بود روی آنتن برود.سرانجام او خبر را طوری خواند که هم "قمر "هم "کومور" و هم" کمر "شنیده می شد.البته همان "مجمع الجزایر قمر " درست است وگفته می شود چون زمانی مستعمره فرانسه بوده نام اصلی این سرزمین به عربی "قمر"به زبان فرانسوی ودر فهرست نام کشورهای جهان "کومور" اطلاق می شده است و در تمام این سالها در خبر واژه کومور استفاده می شده است .از نکات قابل ذکر دیگر اینکه وزیر کشاورزی مجمع الجزایر قمر خانم بود که هنگام ورود به تهران روسری عربی و مانتو به تن داشت اما هنگامی که برمی گشت چادری شده بود.

[ ۱۳۸٧/۳/٢٧ ] [ ۸:۳٥ ‎ب.ظ ] [ محمدکاظم روحانی نژاد ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

خبرنگار صداوسیما
لینک دوستان
صفحات اختصاصی
آرشيو مطالب
امکانات وب

  • تک تاز بلاگ
  • آریس پیکس