توشه قلم
قالب وبلاگ

سلام . این روزها شاهد هجمه فرهنگی گسترده ای علیه اسلام و مکتب انسان ساز قرآن ازجانب کسانی هستیم که دست آورد اندیشه های بزرگانشان ارتکاب  بزرگترین جنایات برضد بشردرطول تاریخ  بوده است وامروز خود را در زیر نقاب بشردوستی وصلح و آزادی و امثال این واژه های مفهوم از دست داده پنهان کرده اند .اینان که امروز با اتکا به دست آوردهای علمی دانشمندان نامدار خود به جهان فخر می فروشند و چنین وقیحانه اندیشه الهی وآسمانی قرآن را مخدوش می کنند نه تنها خود از حقایق اسلام اصیل بی بهره اند بلکه از اندیشه های عالمان خود درباره قرآن و اسلام هم بی خبرند . یکی از دوستان وهمکاران خوبم اخیرا مطلب جالب و تحقیقی را در باره دیدگاه برجستگان ودانشمندان غربی درباره قرآن کریم برایم ارسال کرده بود که با توجه به اهمیت آن مناسب دیدم در وبلاگ قراردهم تا بلکه چیزی به داشته های عزیزانم  اضافه شود. 

     

- گوته، شاعر و نویسنده معروف آلمانى مىگوید: «سالیان دراز کشیشان از خدا بى خبر، ما را از پى بردن به حقایق قرآن مقدس و عظمت آورنده آن دور نگه داشتند؛ امّا هر قدر که ما قدم در جاده علم و دانش نهادیم و پرده تعصب را دریدیم، عظمت احکام مقدس قرآن، بهت و حیرت عجیبى در ما ایجاد نمود. به زودى این کتاب توصیفناپذیر، محور افکار مردم جهان مىگردد! » 

   ۲آلبرت انیشتاین که نیازى به معرفى ندارد، مىگوید: «قرآن کتاب جبر یا هندسه نیست؛ مجموعهاى از قوانین است که بشر را به راه صحیح، راهى که بزرگترین فلاسفه و دانشمندان دنیا از تعریف و تعیین آن عاجزند، هدایت مىکند ».

۳ویل دورانت، دانشمند امریکایى شرقشناس، مىگوید:«در قرآن، قانون و اخلاق یکى است. رفتار دینى در قرآن، شامل رفتار دنیوى هم مىشود و همه امور آن از جانب خداوند و به طریق وحى آمده است. قرآن در جانهاى ساده عقایدى آسان و دور از ابهام پدید مىآورد که از رسوم و تشریفات ناروا آزاد است ». 4- پروفسور آرتور آربرى که یکى از مترجمان مشهور قرآن به زبان انگلیسى است، مىگوید: « زمانى که به پایان ترجمه قرآن نزدیک مىشدم، سخت در پریشانى به سر مىبردم؛ اما قرآن آنچنان آرامش خاطرى به من مىبخشید که براى همیشه به خاطر خواهم داشت. من در حالى که مسلمان نیستم، قرآن را خواندم تا آن را درک کنم و به تلاوت آن گوش دادم تا مجذوب آهنگهاى نافذ و مرتعش کنندهاش شوم و تحت تأثیر آهنگش قرار گیرم و به کیفیتى که مسلمانان واقعى و نخستین داشتند، نزدیک گردم تا آن را بفهمم » .

  ۵- لئوتولستوى، نویسنده معروف روسى مىگوید: «هر کس که بخواهد سادگى و بى پیرایگى اسلام را دریابد، باید قرآن مجید را مورد مطالعه قرار دهد. در قرآن قوانین و تعلیمات حقیقى و احکام آسان و ساده براى عموم بیان شده است. آیات قرآن به خوبى بر مقام عالى اسلام و پاکى روح آورندهاش گواهى مىدهد». 6- دکتر هانرى کُربن، اسلام شناس معروف فرانسوى، سخن جالبى درباره قرآن دارد. وى مىگوید: «اگر قرآن خرافى بود و از جانب خداوند نبود، هرگز جرأت نمىکرد که بشر را به علم و تعقل و تفکر دعوت کند. هیچ اندیشهاى به اندازه قرآن محمّد(ص) انسان را به دانش فرا نخوانده است تاآن جا که نزدیک به نه صد و پنجاه بار در قرآن، از علم و عقل و فکر سخن رفته است». 7-ارنست رنان، فیلسوف معروف فرانسوى مىگوید:« در کتابخانه من هزاران جلد کتاب سیاسى ،اجتماعى، ادبى و... وجود دارد که هر کدام را بیش از یک بار نخواندهام؛ اما یک جلد کتاب هست که همیشه مونس من است و هر وقت خسته مىشوم و مىخواهم درهایى از معانى و کمال به رویم باز شود، آن را مطالعه مىکنم. این کتاب، قرآن - کتاب آسمانى مسلمانان - است». 8- ناپلئون بناپارت، امپراطور فرانسه مىگوید:« امیدوارم آن زمان دور نباشد که من بتوانم همه دانشمندان جهان را با یکدیگر متحد کنم تا نظامى یکنواخت، فقط براساس اصول قرآن مجید که اصالت و حقیقت دارد و مىتواند مردم را به سعادت برساند، ترسیم کنم. قرآن به تنهایى عهده دار سعادت بشر است». 9- مهاتما گاندى، رهبر فقید هند هم اعتقاد داشت: «از راه آموختن علم قرآنى، هر کس به اسرار وحى و حکمتهاى دین، بدون داشتن هیچ خصوصیت ساختگى دیگرى پى مىبرد. در قرآن هیچ اجبارى براى تغییر دین و مذهب انسانها دیده نمىشود. قرآن به راحتى مىگوید: هیچ زور و اکراهى در دین وجود ندارد».

  ۱۰-ژان ژاک روسو، متفکر و روان شناس مشهور فرانسوى، برداشت منحصر به فردى از قرآن دارد؛ او مىگوید:« بعضى از مردم بعد از آن که مقدار کمى عربى یاد گرفتند، قرآن را خوانده، امّا درست درک نمىکنند. اگر مىشنیدند که محمّد(ص) با آن کلام فصیح و آهنگ رساى عربى آن را مىخواند، هر آینه به سجده مىافتادند و ندا مىکردند: اى محمّد عظیم! دست ما را بگیر و به محل شرف و افتخار برسان. ما به خاطر یارى تو حاضریم که جان خویش را فدا سازیم.حال با وجود چنین دیدگاه هایی از دانشمندان نامی غرب درباره اسلام اینکه چرا غرب راه ضدیت را در پیش گرفته است جای مداقه وتامل دارد.امیدوارم من وشما  که خود را پیرو اسلام و قرآن می دانیم با علم به جایگاه رفیع وارزنده این آیین و اندیشه از ساحت مقدسش به درستی و عالمانه و خداپسندانه دفاع کنیم و این مهم قطعا به دور از خشونت و رفتارها وروش های مبتنی برافراط وتفریط قابل تحقق است. 

[ ۱۳۸٧/۱/٢٥ ] [ ٤:۱٢ ‎ب.ظ ] [ محمدکاظم روحانی نژاد ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

خبرنگار صداوسیما
لینک دوستان
صفحات اختصاصی
آرشيو مطالب
امکانات وب

  • تک تاز بلاگ
  • آریس پیکس