توشه قلم
قالب وبلاگ

سلام .به خاطر دارم نخستین گام رسمی در بهبود روابط جمهوری اسلامی ایران وعربستان سعودی در حاشیه برگزاری آیین پنجاهمین سالگرد استقلال پاکستان در پایتخت این کشور برداشته شد . من در سفر آیت ا..هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور وقت ایران به اسلام آباد به منظور شرکت در اجلاس فوق العاده سران سازمان کنفرانس اسلامی همراه ایشان بودم . در آن زمان و پس از جفاکاری های فراوان حاکمان عربستان به ایران اسلامی ازجمله واقعه غم انگیز کشتار زائران ايراني و مظلوم خانه خدا به دست ماموران سعودی در آیین برائت از مشرکان، روابط ایران و عربستان به شدت تیره و حتی حج ایرانیان تا چند سال بعد از ان واقعه متوقف شده بود . تلاش های زیادی به کار گرفته می شد تا تهران وریاض به یکدیگرنزدیک شوند وازکدورت ها ودشمنی ها کاسته شود."عبدا..بن عبدالعزیز"که آن زمان ولیعهد عربستان بود در این زمینه ابراز علاقه کرد و پیشگام شد و قرار بود درحاشیه اجلاس کنفرانس اسلامی در اسلام آباد با رئیس جمهور وقت ایران دیدار وگفتگو وازبرخی موارد عذرخواهی کند . طبق معمول در ساختمان محل برگزاری اجلاس ،رئیس هرهیات عالی رتبه ای اتاقی برای ملاقات ها دراختیار داشت .قراربود  عبدا.. وهاشمی دریک اتاق سومی که شرایط را برابر نشان دهد ملاقات کنند اما با اصرار رئیس جمهور ایران این کار باید دراتاق محل اقامتش صورت می گرفت وسرانجام چنین گردید و عبدا...که آن زمان شاهزاده خوانده می شد با دو نفر از همراهانش به اتاق هاشمی آمدند ودستگاه دیپلماسی ایران حتی برای این دیدار، یک اتاق معمولی وشش متری بدون تشریفات در نظر گرفت تا به قول معروف حال سعودی ها که رواق های کمتر از سیصد متر را به عنوان اتاق کاخ قبول ندارند گرفته شود.عبدا...وقتی وارد اتاق شد هاشمی رفسنجانی خونسردنشسته بود وچای خود را شیرین می کرد ، ولیعهد عربستان برای ورود به اتاق هیکل درشت  خود را کمی جمع وجور کرد و با جمله "السلام علیکم یا اخا العزیز" رئیس جمهور ایران را درآغوش گرفت .پس از نشستن درحالی که لکنت زبان گرفته بود ودست هایش به شدت می لرزید ودر پهنه صورتش ترس توام با شرمندگی کاملا پیدا بود می گفت " ال ال ال الیوم ،هاهنا لقاء ا ا اخی......" !!. او ابتدا درباره ویژگی های فردی هاشمی رفسنجانی ازجمله خطبه هایش در نمازهای جمعه و آثار و مواضعش درباره مسائل اسلام وامت اسلامی ازجمله فلسطین سخن گفت وتجلیل وتکریم می کرد اما رئیس جمهور ایران برای حال گیری بیشتر تا گردن در مبل فرورفته و کم مانده بود دراز بکشد !!

                                

                                      دیدار هاشمی رفسنجانی با عبدا... در اسلام آباد

خلاصه بعد از دقایقی فضا تلطیف ودل وقلوه ای رد وبدل ... و به چمنتیم (چاکر ، مخلص ،نوکر) ختم شد .از انجا به بعد تهران وریاض گام به گام به هم نزدیک تر شدند و عبدا.. برای شرکت در کنفرانس اسلامی به همراه خانواده اش به تهران آمد ودریک سنت شکنی بی سابقه در تاریخ پادشاهان ،شبی هم تقریبا "سرزده "به خانه هاشمی رفسنجانی که آن زمان رئیس جمهور نبود ومسئولیت کنونی را داشت به جماران رفت و دو نفری در کتابخانه شخصی هاشمی ساعتی "گده " طلبگی کردند .عبدا.. پس ازبه  قدرت رسیدن در عربستان هرروز گام محکم تری در جهت همگرایی وتقویت روابط دو کشوراسلامی برداشت و دردوران رياست جمهوري سيد محمدخاتمي مناسبات دوطرف بالنده شد و سفر رئيس جمهور پيشين جمهوري اسلامي ايران به عربستان كه نخستين سفر رسمي بالاترين مقام اجرايي كشورمان به عربستان پس ازپيروز انقلاب اسلامي بودتوانست يخ هاي روابط را كاملا ذوب كند وامروز نيز شاهدیم پادشاه عربستان دكتر "احمدی نژاد"رئیس جمهوری اسلامی ایران را برادر عزیز خود می داند و از تمام پیشنهادهای خیرخواهانه اش استقبال و با او در تمام زمینه ها مشورت می کند ، دست او را صمیمانه می گیرد و با احترام می فشارد و امسال هم با دعوتی ویژه رئیس جمهوری اسلامی ایران را میهمان عالی رتبه کنگره عظیم حچ امسال کرد.

               

واخرين نشانه رويكرد عبدا.. به داشتن روابطي قوي با تهران پاسخ منفي او به درخواست هاي بوش رئيس جمهور امريكا براي اعمال فشار به جمهوري اسلامي ايران در سفر اخيرش به كشورهاي منطقه خليج فارس ازجمله عربستان بود هرچند كه در ظاهر خوب او را تحويل گرفتند اما دست رد هم به سينه بوش زدند .برخی از تحلیلگران وصاحب نظران این تغییرنگرش وعمل سعودی ها راناشی از اقتدار روز افزون وجایگاه برتر ایران در ناکام وناامید کردن قدرت ها بویژه امریکا از آسیب زدن به جمهوری اسلامی می دانند اما برخی نیز معتقدند این دگرگونی ناشی ازتفاوت نگرش مذهبی فرزندان آل سعود است چراکه فهد به شدت تحت تاثیر وهابیت و نظریه پردازان این اندیشه استعماری وانحرافی قرار داشت  ولی عبدا.. که گفته می شود مادرش از فرقه های مذهبی دوستدار اهل بیت (ع) بود و يا گرايشات شیعی داشت ،همواره نگذاشته است افراطیون وهابی بتواننددوباره میان دو کشور اسلامی تاثیر گذاردر منطقه وجهان اسلام فاصله ايجاد كنند. همچنين در سفر هاشمی رفسنجانی به عربستان درسال هفتاد وشش وپس از اهانت "شیخ حذیفی " امام جماعت با نفوذ مسجد النبی و داماد " شیخ بن باز" نظریه پرداز و مبلغ مشهور اندیشه وهابیت به امام خمینی "ره "ومقدسات شیعیان درخطبه های نمازجمعه مدینه که من هم حضورداشتم ملك عبدا... بلافاصله او را برکنار ومجازات کرد وتاکنون اجازه نداده است اقداماتی از این قبیل به روند توسعه روابط وهمکاری های تهران وریاض اسیب وارد کند .از سوی دیگرکسانی که از نزدیک فهد را دیده بودند و شخصیت وافکارش را می شناختند اذعان می کنند که او فقط پادشاهی می کرد و به هیچ چیز جز عیش ولذت دنیا نمی اندیشید ..یادم هست در یکی از سال های دهه شصت ودرشرايطي كه رژيم صهيونيستي همان روزها مردم فلسطين را به خاك وخون مي كشيد دکتر علی اکبر ولایتی وزیر امورخارجه وقت در سفری دوره ای به کشورهای اسلامی و منطقه برای ایجاد مواضع همسو و اتحاد بین کشورهای منطقه دربرابررژیم صهیونیستی تلاش می کرد.شاهدی می گفت آقای ولایتی چند دقیقه با حزن واندوه در باره اوضاع رقت بار مسلمانان مظلوم فلسطین توضیح داد و انتظار داشت از زبان رئیس یک کشور نافذ اسلامی دراین باره ابرازهمدلی و موضعی دلگرم کننده بشنود  اما  پادشاه وقت عربستان با لبخندی معنی دار وطعنه آمیز چنین گفت :بدنت قدرت دارد که بازهم زن بگیری یا نه ؟!بقیه مسائل را ولش .... !!چند سال  بعد هم کمال خرازی وزیر امورخارجه دولت آقای خاتمی به همین منظور به دیدار فهد رفت و من که نوار تصویری این ملاقات را برای تنظیم خبرش بازبینی می کردم دیدم ،با اينكه فهد که آن زمان از بیماری سرطان خون رنج می بردو اواخر حياتش بود در پاسخ به اظهارنگرانی ها وسخنان پرشور وحماسه خرازی درباره فلسطين چنین گفت :شنیده ام در شمال ایران مناطق بسیار رسبزی است وحوریان زیبایی هم دارد ومن همیشه این آرزو را داشتم که این منطقه را ببینم شاید با دست ونفس حوریه های آنجا بیماری من خوب شود .!! خرازي هم با خنده هايش فهد را براي سفر به ايران دعوت وبه نوعي سخنان او را تاييد مي كرد.به هرحال اين مواضع گيري ها نشان می دهد که نوع نگاه پادشاهان، ازجمله حاکم وقت عربستان نسبت به مسائل منطقه وجهان اسلام چگونه بوده وبدون شك اوضاع  غم انگيز امت اسلامي هم  پي آمد طبيعي چنين تفكراتي است.! 

 

[ ۱۳۸٦/۱٠/٢٢ ] [ ۱٢:٢٠ ‎ب.ظ ] [ محمدکاظم روحانی نژاد ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

خبرنگار صداوسیما
لینک دوستان
صفحات اختصاصی
آرشيو مطالب
امکانات وب

  • تک تاز بلاگ
  • آریس پیکس