توشه قلم
قالب وبلاگ

سلام . در ايران از قرن ها پيش تا كنون رسم است كه وقتي نوزادي پا به عرصه دنيا مي  نهد ذره اي از " خاك" متبرك  كربلا يعني همان  آوردگاه نينوا را در زير زبانش مي نهند تا همراه قطراتي از شير مادر در جان او بنشيند و از همان آغاز نام  و آرمان "امام حسين " (ع) را در اعماق وجود  خود پايدار سازد .ريشه اين سنت  نيكو فرمايش و رهنمود امام جعفر صادق (ع) است كه فرمود "كام فرزندانتان را با تربت حسين باز كنيد كه آن امان است.

                   

محرم كه فر امي رسد ابرهاي غم در آسمان دل ها ظاهر مي شوند و آنانكه با فرزند فاطمه (س) و شبيه ترين مردم به پيامبر سر وسري دارند درهرجاي عالم كه باشند گوشه دلشان را حسينيه مي كنند و با جرعه اي از اشك نذري مي دهند . مي دانيد كه در برخي كشورهاي اسلامي اول محرم را به عنوان سال جديد قمري جشن مي گيرند و من در مالزي كه به لحاظ عقايد، سني شافعي مذهب و دوستدار اهل بيت (ع) هم هستند شاهد بودم شب و روز نخست اين ماه را جشن مي گرفتند والان هم مي گيرند اما در همان مكان ها و سرزمين ها دلهايي هستند كه اندوه و عزاي حسين را  مخفی می کنند.

در كشور مالزي عزاداري براي امام حسين (ع)جرم است هرچند در شرايط حاضر و پس از روي كارآمدن " عبدا..احمد بداوي " به عنوان نخست وزير اندكي فضا بازتر شده است اما تا چند سال پيش در دوران حاكميت" مهاتير محمد"هر كس براي  فرزند رسول گرامي اسلام مجلس عزايي بر پا مي كرد، به عنوان خطر براي امنيت مالزي  به زندان هاي طولاني مدت وابد محكوم مي شد و در چهارسالي كه مقيم آنجا بودم شنيدم كه شيعيان از جمله "اكمل الدين حسين" به جرم تبليغ شيعه و فرهنگ عاشورا با قل وزنجير در زندان نگهداري مي شد و دست اخر هم ويلچر نشين گردید. در شب هاي تاسوعا وعاشورا تعدادی انگشت شمار مالزيايي كه براي عزاداري به سفارت ايران در كوالالامپور مي آمدند صورت هاي خود را مي پوشاندند. هنوز كسي نمي داند آمار شيعيان اين كشور چند نفر است !چون همه مخفي مي كنند و جز افراد شجاع تر كه با يكديگر ارتباط نظام يافته اي دارند و شب هاي چهارشنبه و جمعه ودر ايام عزا و جشن براي ائمه در خانه هايشان به صورت چرخشي گرد هم مي آيند ،دیگرشيعيان ناشناخته مانده اند .من در مدت ماموريتم هرچه تلاش كردم در يكي از محافل مخفي عزاي امام حسين در مالزي حضور يابم موفق نشدم  و آن ها مي گفتند رفت وآمد و ارتباط ايراني ها شرايط را مشكل تر مي كند. يادم هست چند سال پيش يكي از روزنامه هاي محلي زبان مالزي به سبب انفجاري كه در كربلا شد و شماري زيادي به شهادت رسيدند عكسي ازحرم حضرت ابا عبدا..(ع) چاپ كرد و در توضيح آن نوشت اين قبر "حسين همسر زينب  نوه رسول خداست !! و هرسال شيعيان به زيارت او مي روند و آدابي انجام مي دهند كه مسلمانان را خشمگين مي كند!!.

                                  

با این حال با فرا رسیدن محرم دل های عاشقان اهل بیت (ع) شور وحال خاصی می گیرد و بیرق کاروانیان کربلا همچنان در اهتزار است .

درحديث قدسي در كتاب " سفينه البحار" آمده است كه خداوند به حضرت موسي (ع) فرمود : اي موسي هريك از بندگانم درزمان شهادت فرزند مصطفي (ص) در روز عاشورا گريه كند و يا حالت گريه به خود گيرد و برمصيبت سبط  پيامبر تعزيت گويد همواره در بهشت خواهد بود. امام صادق (ع) هم فرمود : خدا حيا مي كند گريه كننده بر حسين ابن علي (ع) را عذاب كند.

التماس دعا

[ ۱۳۸٦/۱٠/۱٩ ] [ ۱:۳۳ ‎ب.ظ ] [ محمدکاظم روحانی نژاد ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

خبرنگار صداوسیما
لینک دوستان
صفحات اختصاصی
آرشيو مطالب
امکانات وب

  • تک تاز بلاگ
  • آریس پیکس