توشه قلم
قالب وبلاگ

سلام . این هفته اوضاع و احوال چین با سایر اوقات کاملا تفاوت دارد ، زمان برگزاری جشن سال نو چینی ها است  که براساس تقویم قمری سنتی و کشاورزی این کشور تعیین و عید بهار خوانده می شود ، البته بهاری که هنوز تا شش درجه زیر صفر سرما تا دو ماه نخست آن قابل قبول است ، تعطیلات رسمی عید بهار در چین هشت روز ولی حال وهوای آن مثل یک هفته قبل از تعطیلات نوروز درایران است و اصطلاحا همه جا " لق و دق " می شود ، مردم خرید می کنند و برای جشن و سفر آماده می شوند . در این یک هفته یک میلیارد ودویست میلیون سفر در سراسر چین انجام می شود که بزرگ ترین پدیده  سفر های داخلی در جهان به شمار می رود .

دست آورد آن هم خلوت شدن شهرهای بزرگ نظیر پکن و تراکم مسافر در فرودگاه ها ، ایستگاه های راه آهن و پایانه های مسافربری است . همه مشتاقانه می روند تا " ماما " ، "بابا " ، " می می " ، " جیه جیه " ، "گا گا " و " دی دی " به ترتیب یعنی مامان ، بابا ، خواهر کوچک ، خواهر بزرگ تر ، داداش بزرگ و داداش کوچک را ببینند . فکر می کنم برخی از این عناوین از طریق جاده ابریشم یا در دوران حمله مغول ها از چین به مناطقی از ایران انتقال یافته و کاربرد آن تا یک دهه قبل حداقل رایج بود ، البته می دانید که همه این ها در یک خانواده چینی قابل جمع نیست یعنی اجرای سیاست ممنوعیت داشتن بیش ازیک فرزند از سه دهه پیش تا کنون بیشتر چینی ها را "تنها" ساخته است  البته چاره ای هم نیست اگر اینگونه نبود الان برای بقیه مردم دنیا جایی در روی کره زمین پیدا نمی شد. هرچند در شهرستان ها وروستاهای چین این محدودیت خیلی رعایت نمی شود ولی با این حال هر خانواده چینی حد اکثر دو فرزند دارد. یکی از تفاوت های اساسی ایام عید بهار درچین با بقیه وقت ها این است که جای شب و روز انگار عوض می شود .روزهای با آرامش ، خیابان های بدون ترافیک با هوای تمیز ولی شب هایش پر سر و صدا ، پرحادثه و پرهزینه است .هر ملتی برای ابراز شادمانی و جشن ملی مناسبتی دارد و چینی ها عید بهار را مهم ترین جشن ملی خود می دانند .آتش بازی های عجیب و غریب آن به مدت یک هفته از غروب تا سپیده دم  بدون وقفه مردم را به تنگ می آورد .شب ها شبیه میدان جنگ است ، از انفجارهای مهیب و تکان دهنده تا فشفشه هایی که صدایش همایند کشیدن سوهان به روی آهن خشن و سخت است ، خواب واستراحت را از مردم می گیرد  .جالب تر اینکه یک هفته قبل از آغاز سال نو مراکزی موقت بلا تشبیه مثل ایستگاه های صلواتی برای فروش انواع و اقسام ترقه و وسایل آتش بازی در محله ها و سر چهار راه ها دایر می شود و جماعت برای حیف و میل کردن پول بی زبان خود با هم رقابت می کنند ،

  

ترقه هایی به اندازه یک بشکه 220 لیتری که شبیه کاتیوشا عمل می کند تا ترقه هایی به  اندازه یک نخود در بسته های رنگارنگ و بسیار جذاب و به قیمت هر بسته سیصد تومان تا  یکصد و پنجاه هزار تومان  عرضه می شود وجماعت به نسبت  توان مالی خود هزینه می کنند ، دیده ام که برخی افراد که  به برکت صدور اجناس بی کیفیت به کشورهای کم درآمد و ضعیف به نان و نوایی رسیده اند در کمتر از نیم ساعت سه میلیون تومان را به نور و صدا تبدیل می کنند تا صدای مهیب بشنوند و جرقه های زیبا ببینند ، برخی از این فشفشه ها مثل شیلنگ آتش نشانی حلقه ای است وطرف،  آن را درعرض خیابان پهن می کند و با روشن کردن فتیله آن تا ده دقیقه هم صدای دلخراش و هم جرقه های رنگارنگ با دودی غلیظ تولید می  سازد و هم مسیر رفت و آمد را برای دقایقی می بندد. البته این آتش بازی ها جنبه اعتقادی خرافی هم دارد و چینی ها معتقدند با این اقدام در شروع سال نو "ارواح خبیثه " را برای مدت یک سال از زندگی خود دور می کنند ! یکی از نکات قابل توجه اینکه ، علاقه مندان به آتش بازی البته فقط در همین مدت یک هفته مجازند این کار را انجام دهند و پس از پایان مهلت کوچکترین صدای ترقه مساوی است با اقدام ضد امنیتی و ادامه ماجرا ... براساس  آمار رسمی  از مجموع یک میلیارد وچهارصد میلیون نفر ، فقط سیصد میلیون نفر اصطلاحا دستشان به دهنشان می رسد و وضع مالی قابل قبول و یا بسیار خوب و عالی دارند و بقیه حتی  تهیه یک وعده غذا برایشان دشوار است ولی آتش بازی فراموش نمی شود که با یک حساب سرانگشتی می توان گفت  در طول این جشن یک هفته ای هرشب میلیاردها دلار به دود و صدا و جرقه تبدیل می شود تا حداقل برای صاحبان کارخانه های تولید مواد آتش بازی نان وآبی فراهم گردد. هرچند در مقایسه با جمعیت عظیم چین رقم اندکی به نظر می رسد اما براساس آمار دولت ،  در آتش بازی های امسال در مدت یک هفته چهل نفر کشته و سی وهفت نفر دیگر به شدت زخمی شدند  و یکصد وبیست هزار فقره آتش سوزی روی داد و هشت میلیون و پانصد هزار دلار زیان وارد گردید  که لابد آن را هم می گذارند به  پای عشق وحال !!!


[ ۱۳۸٩/۱۱/٢٠ ] [ ٧:٢٦ ‎ق.ظ ] [ محمدکاظم روحانی نژاد ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

خبرنگار صداوسیما
لینک دوستان
صفحات اختصاصی
آرشيو مطالب
امکانات وب

  • تک تاز بلاگ
  • آریس پیکس