توشه قلم
قالب وبلاگ

هفده سال از مجموع بيست وسه سال سابقه کاري  من در واحد مرکزي خبر صدا وسيما سپري شده است  و از همان روزهاي نخست،  بيشتر عمر کاري خود را در بخش سياسي ودر حوزه هاي مجلس شوراي اسلامي / نخست وزيري وقت / رياست جمهوري و رهبري گذرانده و طبيعتا خاطرات ورويدادهاي فراوان و متنوعي در ذهن دارم که در صورت داشتن وقت کافي و ياري کردن حافظه ان را نقل خواهم کرد .

دراين مدت بيش از هفتاد وشش سفر خارجي داشته ام که نزديک به پنجاه کشور را شامل مي شود و برخي کشورها را دو تا  پنج بار ديده ام و با هفتاد وسه  رييس جمهور / نخست وزير و معاون اول رييس جمهور از سراسر جهان از نزديک گفتگو داشته ام  که برخي از انان اعدام شده / براثر بيماري درگذشته و يا از قدرت کنار رفته اند .

لئونيد چاو.شسکو رييس جمهور اسبق روماني / رحمان نبي اف رييس جمهور اسبق تاجيکستان / نياز مطلب اف  رييس جمهور اسبق اذربايجان ازجمله کساني بودند که شايد اخرين مصاحبه انان  در پايان دوره زمامداري شان با من بوده است .

چاوشسکو را به ياد مي اورم که هنگام بازگشت به کشورش در ساختمان رياست جمهوري با او مصاحبه کردم و از او پرسيدم  دست اورد سفر شما به ايران چيست ؟ او درحالي که همسرش نيز در کنارش ايستاده بود  با نگراني خاصي پاسخ داد ما زمينه هاي همکاري فراواني با ايران داريم که بايد ان را اجرا کنيم اما براي من مهمتر اين است که فورا به کشورم بازگردم و اوضاع را سامان دهم . چاوشسکو همان شب به بوخارست بازگشت و بدست شورشيان در فرودگاه بازداشت وبلافاصله هم اعدام شد .

با رحمان نبي اف رييس جمهور تاجيکستان هم در پايان سفرش به ايران در سال هاي پاياني دهه شصت  در محل پاويون جمهوري مصاحبه کردم و او به لهجه شيرين فارسي دري گفت از مذاکرات با برادران ايراني بهره  جستيم و وزير " سودا" يعني بازرگاني توافق هاي خوبي حاصل کرد که براي هر دو جانب سودمند است .

علي اکبر ولايتي وزير امورخارجه وقت که کنار من نشسته  بود به اقاي هاشمي رفسنجاني رييس جمهور وقت آهسته  گفت  چون آه ندارند به وزير بازرگاني مي گويند وزير سودا :

 پس از بازگشت نبي اف به دوشنبه پايتخت تاجيکستان خبر ساعت بيست ويک شبکه اول تلويزيون در خلاصه خبر همان روز  از وقوع کودتاي نظامي و شورش در تاجيکستان خبر داد و من رحمان نبي اف را ديدم که با يک زير پوش وشورت بلند سفيد با موهاي پريشان به وسيله چند فرد مسلح با فشار به درون يک تانک زره پوش نظامي برده مي شد و خبر اعدام او هم  منتشر گرديد و پس از اين رويدادها بود که شايع شد هرکس به ايران  سفر کند ويا مقامات ايراني از هر کشوري ديدار کنند سقوط  نظام سياسي حاکم بران کشور قطعي است .

صفر مراد نيازاف رييس جمهور ترکمنستان هم که به تازگي درگذشت مسافر و ميهمان دمادم ايران بود او در هر ملاقاتي که با هاشمي رفسنجاني داشت او را  بارها مي بوسيد . يعني در هر نشست وبرخاست و يا پايان مصاحبه اي  اين کار را انجام مي داد البته او زماني که  کشورش تازه مستقل شده ويک ويرانه و فقير نشين  بود و به ايران احتياج داشت بارها به کشورمان رفت وامد وبا زيرکي  تلاش مي کرد غربي ها را حساس کند و از انان در قبال نزديک شدن ودوستي با ايران مثل بسياري از کشور امتياز بگيرد که نتيجه ان را در ترکمنستان  امروز که اب و رنگي پيدا کرده و حيات خلوت اروپا وامريکا شده است مي بينيم .

همين داستان در باره  جمهوري اذربايجان قابل ذکر است . علي اف ژنرال کهنه کار دوران سلطه کمونيست ها هردم وساعت به ايران مي امد و جزع وفزع  و تقاضاي کمک براي نجات مردم اذربايجان مي کرد اما بعدها که امتيازاتي از غربي ها گرفت که به ايران نزديک نشود راه تهران را فراموش کرد.

فعلا تا بعد خداحافظ

[ ۱۳۸٥/۱۱/٢۱ ] [ ٤:۳٦ ‎ب.ظ ] [ محمدکاظم روحانی نژاد ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

خبرنگار صداوسیما
لینک دوستان
صفحات اختصاصی
آرشيو مطالب
امکانات وب

  • تک تاز بلاگ
  • آریس پیکس