توشه قلم
قالب وبلاگ

سلام . این ایام ، مناسبت ویژه  زیارت حضرت رضا علیه السلام است  واین خاطره را باید در همان پست قبلی می گنجاندم ولی درخاطرم نبود . به نظرم آمد که نقل آن در هرزمانی نیز خالی از لطافت نیست.. من به استاد محمود فرشچیان  هنرمند صاحب نام و متعهد معاصر ارادت خاصی دارم و بارها ایشان را از نزدیک دیده ام  و اخرین بارچند سال پیش در سفر حجت الاسلام والمسلمین  سید محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین به  نیویورک، استاد را درجمع ایرانیان دیدم ولحظاتی هم صحبت شدیم.

همان زمان اثر ضامن آهو را تازه تمام کرده بود .. درباره اش پرسیدم، گفت : این اثر ادای نذری من است .گفتم چطور؟ با چشمان اشک آلودی گفت :  پیش  از خلق این اثر مدتی بود  دست راستم  حالتی فلج بخود گرفت و از کارافتاد بگونه ای که نمی توانستم  انگشتانم را حرکت بدهم . پزشکان حاذق و پرآوازه  هم تشخیص دادند که  به مرور زمان و فشار زیاد عصب های دستم به شدت آسیب دیده و به راحتی قابل ترمیم نیست  و تاکید کردند  هرگز نباید قلم بدست بگیرم ونقاشی کنم. استاد فرشچیان می گفت :  دلم خیلی شکست که دیگر توان خلق اثر ونقاشی را ندارم تا اینکه به ذهنم رسید از امام رئوف و باب الحوائج حضرت رضا علیه السلام درخواست کنم  کمکم کنند تا این بیماری علاجشود و همان لحظه نذر کردم که اگر این دستم بهبود یافت ،ماجرای شفاعت وضمانت آهو را به تصویر کشم .

استاد با حالتی بغض گونه گفت : شب خواب دیدم تابلو را پیش رویم گذاشته ام و ابزار وقلم هم آماده است ولی دستم مشکل دارد ناراحت بودم که دیگر هرگز نخواهم توانست نقاشی کنم ، درهمان عالم خواب یک چهره مبارک ونورانی به من فرمان داد، قلم بردار و آنچه می خواهی ترسیم کن .! عرض کردم که دستم مشکل پیدا کرده است ودیگر قادر نیستم ، همان صدای آسمانی فرمود  الان می توانی شروع کن ! من از اینکه توانستم دست به قلم ببرم هیجان زده بیدار شدم ودیدم اثری از بیماری و ناتوانی در دستم نیست و ازهمان لحظه ، خلق تابلو ضامن آهو را آغاز کردم که  این هم مثل تابلو عصر عاشورا که  برای خلق آن بسیار دل دادم تاثیر فوق العاده ای در بیننده می گذارد  .استاد می گفت  برای طراحی ضریح مبارک حضرت رضا علیه السلام هم وقت زیادی گذاشتم و بابت آن هیچ دستمزدی هم نگرفتم تا هدیه ناقابلی  به آستان مقدس آن بزرگوار باشد استاد فرشچیان که مقیم  نیوجرسی امریکا  است،می گفت هر سال چند بار برای زیارت حضرت رضا علیه السلام به ایران می آیم و به استان مقدسش بسیار دل بسته ام.  جا دارد همه ما این جمله زیارت نامه حضرتش را تکرار کنیم که :

  " کن لی  الی الله شفیعا" .. السلام علیک یا ابوالحسن علی بن موسی الرضا .......

[ ۱۳۸٩/۸/۳ ] [ ٥:۱۳ ‎ق.ظ ] [ محمدکاظم روحانی نژاد ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

خبرنگار صداوسیما
لینک دوستان
صفحات اختصاصی
آرشيو مطالب
امکانات وب

  • تک تاز بلاگ
  • آریس پیکس