توشه قلم
قالب وبلاگ

سلام .دیروز برای پوشش خبر تشکیل اجلاس سالانه کنگره ملی خلق چین به محل ساختمان کنگره در میدان" تیان ان من" رفتم . حضور بیش از دو هزار و یکصد نماینده به همراه مقامات ارشد حزب کمونیست و نزدیک به دوهزار خبرنگار داخلی وخارجی وهمچنین صدها نفر میهان و همراه در تالار موسوم به خلق بسیار جذاب و دیدنی است . بدون شک اینجا بزرگترین و پرجمعیت ترین مجلس ملی در جهان است .

از دید بسیاری از دولت ها و ملت ها بویژه سیاسیون، نظام سیاسی حاکم برچین از دموکراسی به بهره است اما با کمی دقت درجوانب موضوع می توان فهمید که برای سامان دادن به امور چنین جامعه و کشوری با این جمعیت و گستردگی ،انضباط و نظم و یکپارچگی ضرورت نخست است که ابزار و شیوه های خاص همان جامعه را می طلبد. وون جیابائو نخست وزیر چین گزارش سی وپنج صفحه ای ازعملکرد سالانه دولت این کشور را در جمع نمایندگان کنگره خلق و مقامات ارشد حزب و میهمانان خارجی خواند که تقریبا یک ساعت طول کشید و در تمام این مدت همه نمایندگان و مقامات و همراهان آنچه را که نخست وزیر می خواند خط به خط  پیگیری می کردند و می خواندند. در انتهای برخی پاراگراف ها که حتما لازم بود یکصدا کف می زدند و هنگامی که صفحه تمام می شد همه این چند هزار نفر با نظم خاصی جزوه خود را ورق می زدند که حتی  درصدای خش خش کاغذها همان نظم خاص دیده و شنیده می شد.کنگره ملی خلق چین هر سال فقط ده روز تشکیل جلسه می دهد و تصمیمات کلان و نهایی را برای سال جدید می گیرد . سرمای شدید هوا همراه با وزش باد همه خبرنگاران را  با گوش و بینی قرمز به سرعت به درون ساختمان کشاند همان بنایی که نزدیک به یکصد سال قدمت دارد ولی بگونه ای طراحی و ساخته شده  که گویی نوساز است .  طولانی بودن سخنرانی نخست وزیر چین برای برخی دیپلمات های خارجی میهمان جلسه افتتاحیه بد نبود تا در فضای گرم و نرم  وسکوت یکدست  همراه با طنین صدای یکنواخت چرتی ملایم بزنند و  برای تحلیل و حلاجی  آمارهای نجومی از درآمد و هزینه و صدور و ورود کالای چین به مغزشان استراحت بدهند....با کمی دقت می توان گفت برخی ارقام بودجه بعضی کشورها حتی  پول خرد توجیبی این یک میلیارد وسیصد میلیون نفر جمعیت چین هم نمی شود تا چه رسد به صادرات نود میلیارد دلاری این کشور در سال 2009 .!! به نظر شما در این کنگره با این تعداد نماینده اگر هر کسی بخواهد سی ثانیه درباره یک موضوع نظر بدهد چقدر وقت وچند جلسه لازم است ؟!

                        تصویر یک جلسه جنجالی مجلس ترکیه

اینجا می شود فهمید که مصوبه همین است که هست  عزیز جان ،مخالف و موافق خاموش ! یقه بگیری ،" ملاج کوبی " "دو دو دو "یا "سه سه" یا "چهار چهار" گفتن هم نداریم آقا جان !! داداش عجب سرمایی بود ولی ، "واه واه واه ..!

                        این هم تصویری از پارلمان مکزیک


[ ۱۳۸۸/۱٢/۱٦ ] [ ٧:٢٢ ‎ب.ظ ] [ محمدکاظم روحانی نژاد ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

خبرنگار صداوسیما
لینک دوستان
صفحات اختصاصی
آرشيو مطالب
امکانات وب

  • تک تاز بلاگ
  • آریس پیکس