توشه قلم
قالب وبلاگ

سلام. امروز سالروز شهادت بانوی صبر واستقامت و شخصیت بزرگواری است که برترین و کامل ترین پدر جهان یعنی امیر مومنان حضرت علی (ع) ایشان را "زینت پدر" نام نهاد.
کدام دل کربلا دیده و یا نینوا شناخته ای است که هنگام حضور در بین الحرمین عطر وجود نازنین دختر زهرا (س) را استشمام نکند و یا نکرده باشد.فضای خیمه گاه و تل زینبیه طنین صدای مهربان پرستاری را در خود نهفته دارد که وقتی گوش جان می سپاری سوز درون برانگیخته می شود واشک ها بی اختیار فرو می  غلطند ."ابن منظور" لغت شناس بزرگ عرب در کتاب معتبر"لسان العرب" نوشته است "زینب درلغت یعنی درخت زیبا وخوش بو" و ادیب دیگری بنام مرحوم "سید نورالدین  جزایری "نام مقدس زینب را برگرفته از "زین " و "اب" به معنای" زینت پدر" تفسیر کرده است.البته این توصیف عجیب نیست  چرا که پیامبر گرامی اسلام هم، این دردانه را اینگونه توصیف کرد "حبیبة حبیبته زینب (س )بامها خدیجه (ع )"
هنگام ولادت حضرت زینب کبری، چون رسول خدا در سفر بود، فاطمه از همسرش علی درخواست کرد که نامی برای فرزندشان انتخاب کند. علی علیه السلام در جواب فرمود: من بر پدرت سبقت نمی‌گیرم، صبر می‌کنیم تا پیامبر از سفر برگردد. چون پیامبر بازگشت و خبر ولادت نوزاد زهرا را از زبان علی علیه السلام شنید فرمود: فرزندان فاطمه فرزندان من هستند ولی خداوند در باره آنان تصمیم می‌گیرد.بعد از آن جبرئیل نازل شد و پیام آورد که خداوند سلام می‌رساند و می‌فرماید: نام این دختر را زینب بگذارید که این نام را در لوح محفوظ نوشته‌ام.
براستی که در تبیین شخصیت ممتاز این بانوی عظیم الشان کافی است به میزان صبر و مقاومتش در برابر مصائب گوناگون نگاه کنیم.مقاومت و راهبری که  از شهادت مادر مظلومه اش اغاز شد وبا شهادت دو برادر و همچنین پرپرشدن گلهای عترت در نینوا ادامه یافت تا جایی که بوسه بر رگ های سربریده  را تجربه وضربه های چوب خیزران را بر لبان برادر بزرگوارش امام حسین (ع) بر تمام وجود خود احساس کرد .حضوردر همه این حوادث و رویدادها که در تاریخ کم نظیر وهریک به تنهایی جانکاه است اسطوره بودن شخصیت حضرتش را اثبات می کند.در ارزیابی های تجسمی و نه ادراکی چگونه می توان سنجید که تحمل یک دختر پنج ساله چقدر باید باشد تا  دست وبازوی شکسته مادر ومظلومه شهیده ای بنام آسمانی"کوثر قرآن" را ببیند  درحالی که شبانه و در سکوت وغربت درخانه محقری با دست مهربان واشک دیده پدر شستشو داده می شود واین نازدانه چگونه طپش قلب نازنینش اش را همراه با بغض کودکانه اش  فرو برد وقطره های زلال برآمده از چشمانی معصوم را با دست های کوچکش برگرفت و پا به پای پدروبرادران در تشییع جنازه خاموش بهانه خلقت شرکت کرد و البته همان ابتدا درک کرد که  این آغاز مصائب است.. وهمین انسان کامل در خطبه های پرشورو بنیان برکن کاخ ستم،مسیر زمانه خودش را تغییر می دهد و تا امروز ماجرای کربلا را زنده نگه می دارد. براستی که بیان  جمله" ما رایت الا جمیلا " آنچه می بینم جز زیبایی ونکویی نیست  در حضور خون آشام ترین مردمان تاریخ یعنی فرزندان "امیه و زیاد" حقیقتی جز اثبات "زینت پدربودن" نمی تواند داشته باشد.اینجاست که باید در برابر این کوه استقامت وشجاعت وعزت زانو زد و نجوا کرد که "السلام علیک  یا ملیکه العرب  و عقیله بنی هاشم یا ام المصائب یا سیدتنا زینب( س)..

[ ۱۳۸۸/٤/۱٧ ] [ ۳:۱٦ ‎ب.ظ ] [ محمدکاظم روحانی نژاد ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

خبرنگار صداوسیما
لینک دوستان
صفحات اختصاصی
آرشيو مطالب
امکانات وب

  • تک تاز بلاگ
  • آریس پیکس