توشه قلم
قالب وبلاگ

 

سلام.

خوشبختانه مرحله نام نویسی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سپری  وگام نخست و مقدماتی در مراحل اجرایی انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری برداشته شد.خواستم از واژه "موفقیت" بهره بگیرم اما به قول ارباب قلم به لحاظ "بار معنوی" آن تاملی کردم.

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در تعیین شرایط و ویژگی های داوطلبان نامزدی"ریاست جمهور" صفت و یا شرط "رجل سیاسی" بودن را به عنوان یکی از شروط  لحاظ کرده است. هرچند می توان با استناد به "بار معنوی "واژه ها  جامع بودن آن را مورد توجه قرار داد اما به نظرم  برای اینکه معنا و مفهوم این واژه خوب و یا به تعبیری بهترنزد افکار عمومی جا بیفتند  نباید واژه "رجل" را به زبان معمول و رایج عرب خواند ویا نوشت بلکه لازم است  چشم ها را درانید ، دهان را پر کرد ، پیشانی را درهم کشید ،بادی به غبغب انداخت تا بتوان تفهیم معنا نمود.

درروزهای اول ، دوم وسوم ثبت نام نامزدها در ستاد انتخابات هرچه منتظر شدیم "رجلی"به آن معنا نیامد بلکه مجموعه ای از خوش تیپ ها،شیک پوش ها ، تا حدودی خوشگل ها،تا قسمتی ناجورها و در بخشی هم مهجورها آمدند و نام نویسی کردند. شعارها دادند ، آوازها و ترانه ها خواندند ، رجزهای محلی وخیابانی الطفات کردند ،ناز وکرشمه فروختند و خلاصه به نوعی وارد بازار انتخابات شدند که از منظری چنانچه حضور و نام نویسی این گونه افراد را برنامه ریزی شده وسیاسی ندانیم درنگاه معمولی باید بگوییم این حضور، اگر برای ملت آرمانی و نظام فاخر وعدالت خواه ما" نانی"  نداشت ولی برای خبرنگاران ، طنازان ، اصحاب سخره ومعاندان، "آبی" فراهم کرد.

یک رجل     یک رجل

       

مطالعات نشان می دهد در هیچ نقطه ای از دنیا چنین رویه ای برای نام نویسی از نامزدهای ریاست جمهوری وجود ندارد  و شان وجایگاهی این گونه نازل، نه به لحاظ شخصیت فردی بلکه وجهه حقوقی و"برجستگی های اثباتی "قائل نیستند. رئیس جمهور ، نخست وزیر و یا هر منصب اعتباری دیگری در کشورها خود به تنهایی معرف آن جایگاه است وشروطی دارد هرچند ممکن است صرفا مادی باشد ولی به هرحال ابزار وچارچوب "تحدید" و معیار وزن شناخته می شود.

روز جمعه نوجوان دوازده ساله ای که دغدغه اش "سنگینی کیف مدرسه بچه ها "بود و البته ازجهت خرید زمینی "موات ونا بکار" برای اسکان صهیونیست ها و نجات فلسطینیان  کمی هم دست ودل باز بود گرفته تا "بابا شملی " که شعارش این بود که"زندگی رو عشقست "آمدند و ابراز وجود کردند البته فرانگیز هم آمد لاک ناخن های معجونی رنگ را با "کاکل بزی" به رخ کشید ونامی در تاریخ ثبت کرد ورفت.   

فرد دیگری که شغلش قالیبافی است امروز در ستاد انتخابات اعضای کابینه اش را هم معرفی کرد. ازجمله گفت: بانویی را که دردوران مبارزات انقلابی در زندان شکنجه شده است به علت صبر و نیرومندی فراوانش به وزارت نیرو منصوب خواهم کرد .!! از سوی دیگر وزیر محترم کشور با انگیزه خدمت بیشتر! مهلت نام نویسی را که در قانون چهل ساعت از زمان اعلام و درچارچوب ساعات اداری به مدت هشت ساعت در روزتعیین شده است  فراخ تر گرفت و اعلام کرد ثبت نام شبانه روزی است البته برای"رجل"! 

       

دوستی می گفت نمی دانم حاصل این روش پایین آوردن مقام برای نزدیک تر شدن به مردم است یا شخصیت دادن به همه برای رسیدن به والایی. درهرصورت تا بفهمیم" رجل سیاسی یعنی چه " این دوره هم تمام است...

[ ۱۳۸۸/٢/۱٩ ] [ ٢:٠۸ ‎ب.ظ ] [ محمدکاظم روحانی نژاد ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

خبرنگار صداوسیما
لینک دوستان
صفحات اختصاصی
آرشيو مطالب
امکانات وب

  • تک تاز بلاگ
  • آریس پیکس