توشه قلم
قالب وبلاگ

سلام. هوای بغداد دوازده درجه بالای صفر و ساعت به وقت محلی سی دقیقه از ایران عقب تر است. در فرودگاه بغداد فقط  یک هواپیمای کوچک با پرچم ایتالیا و دو فروند هواپیمای خطوط هوایی عراق در حالت پارک دیده می شوند .انتظار داشتم همانند فرودگاه کابل درافغانستان، شماری از نظامیان آمریکایی که حتی روزها هم با عینک های "دید در شب "راه می روند ،با سگ های ورزیده وهم شکل خودشان بدهیبت وخشن وارد ماجراشوند و بازرسی های ویژه ضد تروریستی انجام دهند اما اینگونه نبود . دستور مقامات عالی رتبه عراقی در احترام به میهمانان ایرانی خود  از همین جا نمود یافت و مسافران هواپیمای شماره یک بدون هیچ مانعی پیاده و سواربر خودروها از پیش آماده شدند و برخی هم مانند بنده منتظر فرود پرواز به قول سیاسیون "وی آی پی" شدیم.همانکه آیت ا.. اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس خبرگان و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را برای دیدار رسمی به عراق می آورد. خلاصه پس از مختصرمراسمی با حضور شماری از مقامات عالی رتبه عراق برای انجام آیین استقبال رسمی راهی قصر "السلام" شدیم .حرکت یک کاروان بزرگ از خودروهای ویژه در حصار امنیتی نفربرهای زرهی نظامی از نوع آمریکایی"هامر" ونظامیان کاملا مجهز عراقی که تقریبا تمامی آنان "کرد"و آشنا به زبان فارسی بودند داستان قابل تاملی را تصویر می کرد.چون همانانکه در دو دهه پیش با حمایت و امکانات مادی وسیاسی آمریکا نابودی ملت ایران را در سر داشتند و از هرلحظه ای برای چکاندن ماشه وشلیک  گلوله و به خاک وخون کشیدن نه تنها نظامیان بلکه غیرنظامیان ایرانی غفلت نمی کردند امروز امکانات گران قیمت خود را که به  بهای اشغال سرزمینشان در زیر چکمه های بیگانه از آن سوی دنیا بدست آمده برای حفاظت از جان مقامات ایرانی به کار گرفته اند.

درمسیرحرکت ،دیدن عمق و وسعت ویرانی ها این نکته را اثبات می کند که حاکمان ستمکار  عراق در طول تاریخ هیچ اعتبار و عمرانی برای این سرزمین باقی نگذاشته اند ونکبت کینه هایشان همچنان بر سر مردم این دیار سایه افکنده است بوی تعفن محله فرودگاه را دربرگرفته بود چراکه فرصت جمع آوری زباله ها هنوز فراهم نشده است .یکی می گفت صدام دریکی ازچاله های همین اطراف مخفی شده بود وممکن است سرمنشا بوی عفن همان چاله باشد...

ساعتی بعد وارد یکی از کاخ های صدام و محل استقرار جلال طالبانی رئیس جمهور کنونی عراق شدیم .نمای بیرونی و گنبد "قصرالسلام" که نمادی از معماری اسلامی است داستان "سند باد" را برایت بازگو می کند اما از آن پیژامه های گشاد وچین دار  با دم پای تنگ و تفنگی و شال کلاه های گرد و بزرگ و سبیل های تیز وقیطانی ،وآن طوطی خوش زبان و امدادگر دیگر خبری نیست .جلال طالبانی که روزگاری در ایران و در منطقه کرج همانند یک شهروند عادی زندگی می کرد امروز درجایگاه رئیس جمهور  عراق قرار دارد و به رغم کهولت سن و چاقی غیر استاندارد اصرار داشت و به زحمت تلاش کرد در جایگاه مخصوص تشریفات حاضر شود و از هاشمی رفسنجانی استقبال رسمی کند.

                     

درهمین حال، تصویر معروف صدام را با کلاه شاپو در حال شلیک گلوله به اصطلاح مشقی و یا شکاری وسان ورژه نظامیان عراقی را درذهنم تصویر و مرور  و باور کردم که صحنه ها متفاوت است.

                         

 نواختن سرود پر افتخار جمهوری اسلامی ایران و گامهای محکم و آرام فرمانده آن روز دفاع مقدس ملت ایران دربرابر تهاجم بیرحمانه وظالمانه صدامیان در مقابل نظامیان  امروز عراقی که شاید نسل هایی از همان دوران باشند همه غرور وعزت وسربلندی را در وجود آدمی بر می انگیخت .بویژه وقتی که برخلاف روال مرسوم و اصطلاحا "پروتکل " ،آیت ا.. هاشمی رفسنجانی از برابر پرچم عراق بدون تعظیم گذشت وتلاش کرد ضمن احترام به طالبانی وشرایط سنی و جایگاه او ،کمی جلوتر حرکت کند . آن طرف تر در زیر طاق ایوان کاخی که صدام می ایستاد و گزارش آمار قربانیان حملات شیمیایی را ورق می زد ،  سردار "محسن رضایی "فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس ، "بیژن زنگنه " یکی از فرماندهان آن روزو از نسل های "سنگرسازان بی سنگر"و شماری دیگر از دست اندرکاران دفاع در برابر دشمن متجاوز استوار و مفتخر صف کشیده اند .

        

اینجاست که احساس کردم عطر دل نواز شهیدان مظلوم و گمنام دوران دفاع مقدس ملت ایران فضا را پرکرده و لبخندهای هنگام عروج روح پاکشان در همه جا نقش بسته است وجان را جلا می دهد. به یاد این جمله معروف و ماندگار پیر جماران افتادم که" صدام رفتنی است " "عاقبت صدام خودکشی و دیوانگی است" به هر جا نگریستم انگار این جملات را بر درو دیوار شهر نوشته اند و در هر نگاه یاد و نام آن رهبر الهی را دیدم و با خود زمزمه کردم درود خدا بر تو  ای روح بلند وجاودانه تاریخ ..ای امام عزیز ...

           

[ ۱۳۸۸/۱/٤ ] [ ٤:۱۱ ‎ب.ظ ] [ محمدکاظم روحانی نژاد ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

خبرنگار صداوسیما
لینک دوستان
صفحات اختصاصی
آرشيو مطالب
امکانات وب

  • تک تاز بلاگ
  • آریس پیکس