توشه قلم
قالب وبلاگ

سلام . این روزها در لابلای خبرهای ریز ودرشت پیشرفت و فناوری های نو، مالزیایی ها به افتخار منحصر بفردی دست یافته اند .هرچند که تجربه چهارساله من در این کشور اسلامی نشان داد که این روش و یا فناوری جدید که اکنون درصدر اخبار مالزی و برخی رسانه های غربی قرار گرفته ،از مدت ها پیش اجرا می شد ولی مالزیایی ها که به لحاظ حافظه و به قول خارجی ها "آی کی یو" بر اساس نظرات علمی خودشان در سطحی پایین ترند آن را به عنوان شیوه نوین جا زده اند .

برخی شبکه های خبری با آب وتاب زیادی به نقل از "عبدالحمید عثمان" از مقامات حقوقی مالزی  اعلام کردند قراراست این روش در مجلس مالزی تصویب وقانونی شود. رسانه ها می گویند روحانیون مالزی پذیرفته اند که طلاق همسر از طریق "اس ام اس " با قوانین شرع مقدس مغایرت ندارد!!.

این کشف بزرگ پس از آن علنی شد که چند روز پیش مردی با ارسال یک پیامک به همسرش اعلام کرد از لحظه دریافت پیام  دیگر همسر اونیست وباید فکر همسر دیگری باشد ! دولت مالزی هم از ابتکار این مرد خوشش آمد و اعلام کرد این روش نوین را تصویب کرده و منتظر تایید وقانونی شدن آن در مجلس ملی این کشور است.

یاد خاطره ای افتادم .در نخستین روز های پس از پایان دوره طولانی مسئولیت  " مهاتیر محمد " نخست وزیر پیشین مالزی در دفتر کارش در "موسسه جهانی صلح "پردانا " با او گفتگو می کردم . از مهاتیر پرسیدم شما به عنوان پدر توسعه مالزی و با تجربه بیست وسه سال نخست وزیری این کشور فکر می کنید چه اشتباهاتی داشتید که مایلید جانشین شما تکرار نکند؟ مهاتیر تاملی کرد وگفت : من بزرگترین اشتباهم این بود که به مالزیایی ها خوش بین بودم اما امروز و پس از سال ها می بینم که آنان از پیشرفت وتوسعه و تمدن فقط  کاسه و بشقاب چیدن و خم و راست شدن در مقابل صاحبان سرمایه بویژه خارجیان را بلدند و امیدوار بودم در کنار حضور سرمایه و فناوری خارجی علم وتخصصی هم نصیب بومیان مالزی شود اما آنان به خوردن و خوابیدن و برخورداری از رانت سرزمینی عادت کرده اند و این برایم سخت است .(براساس قانون اساسی مالزی هر سرمایه گذار خارجی باید سی درصد از سرمایه و درآمد ماهانه خود را به یک شهروند مالزیایی بدهد که البته طبیعی است که سرمایه گذارسراغ مردم عادی نمی رود بلکه صاحبان نفوذ ومقامات را شریک خود می سازد )  امروز با این خبر ثابت شد که مردمان این سرزمین خیلی هم از فناوری نو بدور نمانده اند نمونه اش طلاق همسر با اس ام اس است !! البته این شیوه در میان فرقه هایی از مسلمانان در دیگر کشورها هم  ازجمله در مناطقی از جنوب شرق ایران عزیز ما هم رایج است و  طرف سه عدد سنگریزه پرت می کند و سه بار هم می گوید "واگذار کردم" ولی  با این تفاوت  که در حضور همسر و یک یا چند شاهد این کارصورت گیرد و اکنون این پیشرفت در مالزی حاصل شده که از فناوری پیامک بهره می برند. امیدواریم طرف! پیام طلاق را " send to all"  (ارسال به همه ) نکند و یا همانند مخابرات ایران اشتباهی برای فرد  دیگری ارسال نشود.!!

به مصداق ضرب المثل "باد آورده را باد می برد" این نوع طلاق باید ازدواجی از همین نوع داشته باشد تا پیشرفت کاملتر شود .ضمنا خدا کند ایرانیان مقیم مالزی از شمول این قانون مستثنی شوند.!!!

[ ۱۳۸٧/۱۱/٢٤ ] [ ۱۱:٠٢ ‎ق.ظ ] [ محمدکاظم روحانی نژاد ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

خبرنگار صداوسیما
لینک دوستان
صفحات اختصاصی
آرشيو مطالب
امکانات وب

  • تک تاز بلاگ
  • آریس پیکس