توشه قلم
قالب وبلاگ

با ندای ،،حی علی عشق ،، افطار می کنم 

با زمزمه ،،حی علی نگاه،، دیدار می کنم  

منتظرم بشنوم جمله،، قد قامت رعنا،، را   

    روح خفته ی دل  در سحر بیدار می کنم        

      سفره نیاز گشوده ام در میهمانی اذان       

با ،،می،، تکبیر هوس چشم خمار می کنم   

     با کمان ابروی تو ساز مناجات می زنم     

در لابلای قنوت طلب رخ  دلدار می کنم 

  

یک جام دعا سر می کشم به شوق دوست

پیش از دم سپیده ،مستی ام انکار می کنم

هر پلکی که می زنی ،دانه تسبیح می شود

سی و چهار بار" حی علی حال" تکرارمی کنم

امساک می کنم ز انس با ماه رویان دل فریب

به حکم ساغران آیینه با لبت رفتارمی کنم

نشسته ام روی سجاده در محراب جمال تو

در سجده و سلام به پاکی تو اقرارمی کنم

مطب عاشقی در بیست وچهار همی باز است 

با هفده رکعت ، دوای نفس بیمار می کنم 

التماس دعا دارم 

 

[ ۱۳٩٢/٤/٢٧ ] [ ۸:٤۱ ‎ق.ظ ] [ محمدکاظم روحانی نژاد ] [ نظرات () ]

شد فصل رویش آیه های رحمت ، بهار قرآن

شکفته غنچه های استغاثه در بوستان جان

همه در ضیافتیم سرمست ز خوان نعمتش

غرق در واژه های والنجم و الشجر یسجدان

وقت نجوای عاشقی در گوش نازنین سحر

تلاوت غزل های پشیمانی در سوره رحمن

شد دوباره موسم معامله پرسود با خدا 

فروش عشوه های بندگی ،خرید غمزه ایمان

اللها شمع سحرم روشن به لطف توست 

می ترسم از نار و نحاس فلا تنتصران 

الهی به سوز اشک پروانه ها در فراق لاله ها

به عطر مناجات مستان  در میکده رمضان

به آه جگر سوز مادران یتیمان بی پناه 

هیهات از یطوفون بینها وبین حمیم آن

بنده ای عصیانگر و غافل ز نعمت هایت 

اقرار می کنم خدایا ،فبای آلاء ربکما تکذبان

مبادا برانی مرا ز درگاه بخشایشت 

به امید لمن خاف مقام ربه جنتان  

 سلام .حلول ماه میهمانی خدا  رمضان  الکریم مبارک باد

 فصل بخشش ها ودرخشش ها ، وقت حراج بهشت است ، فرشته ها با صدای بلند غفران و رحمت و نعمت را به بهای ارزان یک دعای زلال می بخشند ، هنگامه تخفیف های ویژه جرائم و مهار عصیان های بندگی  وماه رسیدن به اوج است .در میانه دست هایتان ، لابلای نفس های معطرتان و در قاب لحظه های راز و پیشانی نیازتان به وقت امساک و افطار جایی هم برای محتاجان و نیازمندانی چون این بنده هست . ملتمسانه به یک واژه دعا مرا هم میهمان کنید جای دوری نمی رود ... التماس دعای فراوان دارم ...

[ ۱۳٩٢/٤/۱٩ ] [ ٩:۱٦ ‎ق.ظ ] [ محمدکاظم روحانی نژاد ] [ نظرات () ]

سلام .خیلی ها آرزو می کنند به دوران پاک و زلال و خوش کودکی برگردند ،البته آرزوی محالی نیست و چرخه روزگار این کار را خواهد کرد ، امروز درحال گذر از خیابانی درپکن، پیرمردی را دیدم که نگاه حسرتش به راهی است که باقی مانده و آرامش دل و رشته زندگی اش را به عنان این بادکنک نیمه جان گره زده است، پیرمرد دوست دارد  کودکی پیشه کند و همه هیجان وآرزویش را به سقف پرواز این بادکنک بسپارد اما انگار بادکنک، نشاطش را در آیینه ترک خورده به تماشا نشسته و رمقش را با دنیای فرتوت پیرمرد تقسیم  کرده است . خیره شدن درچهره همبازی اش به بادکنک می فهماند که به جای بالارفتن کنارش باش و و همزاد لحظه های دیرسپری شدنش !!در مفهوم این نگاه چنین نهفته است که تا دیرنشده باید دلبری کرد و دلی بدست آورد..

 

 

از من  به تو نصیحت  دنیا تمام می شود

دیروزمان گذشت و فردا  تمام  می شود

وقت تنگ  است بیا شوری بپا کنیم

از عشق سخن نگوییم ختم  کلام  می شود

تاساغرت پر زمی ،جامی  بگیر  در دست 

معشوق اگر بخواهد عیش ا ت مدام می شود

دنیای می پرستان  شرم  و حیا ندارد

مدهوش گر نگردی، ترک  مرام  می شود

گر  جرعه ای  بنوشی از سبوی چشم یار

آهوی  وحشی  دل  نزد تو رام می شود 

به هوش باش که رخصت خلوت یار سرآید 

پیش از طلوع, آفتاب عمر برلب بام می شود

بال بگشای با پرستو مقصد دیار دوستی

با کمین عاطفه ومهر صید در دام می شود

بیا به محفل رندان حرفی بزن در خلوت 

گردلبری ندانی ، جهلت  به نام  می  شود

ما در ره عشق بسی مرارت کشیده ایم

از ما بپرس چگونه دل , خام می شود   

[ ۱۳٩٢/٤/۱٤ ] [ ۱۱:٤۱ ‎ق.ظ ] [ محمدکاظم روحانی نژاد ] [ نظرات () ]

 سلام .در شهر پکن پایتخت چین دو تا مرکز سنجش آلودگی هوا فعالند یکی دولتی ورسمی  ودیگری غیرقانونی که در سفارت آمریکا مستقر است و آمریکایی ها براساس قانون  چهاردیواری اختیاری !! دراین زمینه برای شهروندان چینی همچون "دایه" مهربان تر از مادر عمل می کنند و چینی ها از این "فضولی های ناخوشایند " عصبانی اند و آن را دخالت درامور این کشوربا هدف خاص می دانند ولی به هر حال زورشان هم نمی رسد کاری کنند. سفارت وکنسول گری های  آمریکا در شهرهای مهم وبزرگ چین  از طریق پایگاه اینترنتی و نرم افزارقابل استفاده در محصولات "اپل " گوشی های تلفن همراه یا رایانه های دستی به صورت آنلاین و لحظه ای شهروندان رااز کیفیت هوای شهرهای چین آگاه می کنند که البته معمولا تفاوت هایی بین سنجش واعلام میزان آلودگی دوطرف وجود دارد .از این ها گذشته بازتاب و برآیند این موضوع ،یک نکته مهم است  و آن اینکه بدانیم بشربرای توسعه وصنعتی شدن با زندگی خود چه می کند ؟! این چرخه هر روز تکرارمی شود یعنی هرجا که روی آسمان بی رنگ و یا بد رنگ است !!

سایت سنجش هوا در سفارت آمریکا        هوای بسیارآلوده 

                  

             هوای به شدت آلوده دیروز                                                باران شدید دیشب 

  

           ساعت هفت صبح امروز                             درجه پاکیزکی هوا 

 ساعت ده صبح امروز                                          ساعت پانزده امروز 

                                   ساعت نوزده امروز  ( دوباره تکرار)                                       

شهر پکن در طول سال بویژه زمستان ها که دودکش ها هزاران تن دود سنگین ذغال سنگ را در آسمان رها می کنند آلوده است اما به دلیل دشت بودن از نعمت باد وباران هم بی بهره نیست .رفت وآمد روزانه چهارمیلیون و دویست هزار خودرو شخصی ، هفتاد هزار دستگاه تاکسی و بیش از بیست وهشت  هزاردستگاه اتوبوس درفضای شهرو ریه های شهروندان دود می دمند .علاوه براین ها یکی از عوامل عمده آلودگی هوا وجود کارخانجات صنعتی اطراف پکن با سوخت های فسیلی است.در هرصورت زندگی خرج دارد ......

                           


[ ۱۳٩٢/٤/۱۱ ] [ ۱٠:٤۳ ‎ق.ظ ] [ محمدکاظم روحانی نژاد ] [ نظرات () ]

سلام. مسابقه تیم های ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی و راه یابی مقتدرانه ملی پوشان فوتبال کشورمان به جام جهانی 2014 برزیل به عنوان برگ زرینی دردفتر خاطرات حرفه ای من ثبت شد که درمیان انبوهی از خاطرات آمیخته با سیاست ازبرجستگی واستثنائات خاصی برخورداراست ، برای فردی که نه اهل ورزش بوده و نه روایتگر رویدادهای ورزشی همراه شدن با هیجانات و شورو حال ملی جذبه دارد، از گرفتن مجوز ورود به میدان برای تصویربرداری وگزارش آن هم به تنهایی و روبرو شدن با موانع غیرقابل پیش بینی تا عرق کردن حتی بیشتر از بازیکنانی که  90 دقیقه بی قرار دویده اند به دلیل شرجی بودن هوا و جابجا کردن بارسنگین درکنارپیروزی بزرگ خاطره فراموش ناشدنی است .

می دانید که درایران یک برنامه خبری را یک گروه پنج نفره شامل خبرنگار ، تصویربردار ، صدابردار و دستیار فنی و درادامه تدوینگر انجام می دهد که همه این گروه در خارج از کشور به  دو نفر و در چین دریک نفر خلاصه شده است . وقتی قرار شد به کره جنوبی بروم می دانستم که بخشی از دنیای فوتبال پول است ،برگزار کنندگان گفتند فقط عکاس می تواند مسابقه را پوشش دهد چرا ؟! چون تلویزیون کشور میزبان حق پوشش را انحصاری کرده وهرکس می خواهد باید پول بدهد و بخرد  وهیچ دوربین تصویربرداری وتلویزیونی حق ندارد وارد شود ،با ده نفر چالش کردم تا ثابت کنم من به اندازه یک گزارش خبری حضورخواهم داشت وضبط کامل وارسال زنده ای درکار نیست .خلاصه با هماهنگی دوستان گروه ورزش شبکه سوم سیما درتهران سرانجام خانم مهربانی بنام " تیو" اهل" ماکائو" واسطه شد و مجوز گرفت تا  با دوربین کوچک بدون میکروفون و مصاحبه وارد میدان وپشت یک دروازه مستقر شوم ،البته دونفر"زبل"  از برنامه سازان بخش خصوصی هم یواشکی نام خودشون رو به جای  صداوسیما ثبت کرده بودند وداشتند می رفتند که به اسم بنده کار را تمام کنند که هوشیاری "زبل خان" دیگری نگذاشت حق بخش دولتی !! صداوسیما، پایمال شود.

حمل سه پایه ،دوربین، کیف وسایل جانبی ولب تاب سنگین که از ملزومات کارماست فشارکار را مضاعف کرد .وقتی مسابقه تمام شد با وجود افزایش عصبانیت کره ای ها که درهرقدم با مشت زدن و هل دادن مانع می شدند این فهرست از کارها روی سرم ریخت ،شادمانی ایرانیان تماشاچی و بازیکنان ، دورافتخار بازیکنان ، مصاحبه پایانی زنده  تلویزیونی با زننده گل ،هجوم خبرنگاران برای مصاحبه با کی روش سرمربی تیم ایران ، کنفرانس خبری سرمربیان دو کشور، تماس های مکرر شبکه های رادیویی و تلویزیونی ورزشی وغیرورزشی برای ارتباط تلفنی زنده همزمان لحظات را سخت وپرفشار کرده بود طوری که وقتی میکروفون را جلو دهان کی روش گرفته بودم که به سوالم پاسخ می داد همزمان به صورت زنده برای شبکه تلویزیونی ورزش با همکارخوبم" اسکویی" حال وهوای تیم و بازیکنان را گزارش می کردم ، نهایت دیدم نزدیک است زیر دست پای خبرنگاران و لابلای سه پایه ها و میکروفن با دنیا وداع کنم لذا ادامه گفتگوی زنده تلفنی رو به غلامرضا رضایی بازیکن خوب ملی پوش سپردم تا هم او با مردم صحبت کند و هم من  از معرکه نجات یابم، آن یکی تمام می شد رادیو ورزش که دوست عزیز وقدیمی "مجید ندیری" آن را مدیریت می کند روی خط می آمد و قصه تکرار می شد .اما همه این ها سختی ها با شنیدن خبرلبخند رهبرعزیزمان و شادمانی بی وصف مردم مظلوم ایران فراموش و به خاطره ای شیرین تبدیل شد .ای کاش این افتخارآفرینی های پرنشاط وبا هیجانات ماندنی برای ملت ایران تکرار شود.

 

 

 

[ ۱۳٩٢/٤/٤ ] [ ۱۱:٠٥ ‎ق.ظ ] [ محمدکاظم روحانی نژاد ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

خبرنگار صداوسیما
لینک دوستان
صفحات اختصاصی
آرشيو مطالب
امکانات وب

  • تک تاز بلاگ
  • آریس پیکس