توشه قلم
قالب وبلاگ

 

سلام.چند روز پیش یک خبرگزاری معتبر خبری منتشر کرد  که قرار است همان روز پرویز داوودی معاون اول رئیس جمهور به بازار تهران برود و مشکل ناشی از اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده را که سبب بروز نابسامانی وتعطیلی برخی واحدهای صنفی شده بود از طریق گفتگو با بازاریان برطرف کند. از انتشار این خبر به دو علت تعجب کردم اول  اینکه چرا رسانه ملی بی خبر مانده است دوم اینکه در همان ساعت معاون اول رئیس جمهور برنامه رسمی دیگری دارد که من هم خبرنگار  آن بودم .در نهایت موضوع را پس ازانجام برنامه رسمی با آقای داوودی درمیان گذاشتم و گفتم جنابعالی باید الان در بازار تهران هم برنامه داشته باشید !او اظهار بی اطلاعی وتعجب کرد و گفت: من چنین برنامه ای نداشته ام.گفتم یک خبرگزاری خبر را با آب وتاب منتشر کرده است .معاون اول رئیس جمهور برآشفت و خطاب به من گفت :چرا این همکاران شما اینقدر دروغ می گویند ؟مگر این ها از ا ین راه نان نمی خورند ؟چرا نان حرام به خانواده می دهند و بچه های خود را بااین نان بزرگ می کنند و به عاقبت آن نمی اندیشند؟!!آقای داوودی ادامه داد بابا من بارها گفته ام من بچه خواهر فقط دو تا دارم که دخترند ولی بازهم برخی رسانه های می گویند این "صمصامی" خواهر زاده داوودی است و می خواهد  او را وزیر و یا رئیس بانک مرکزی کند.! نمی دانم چرا از عاقبت این دروغ ها نمی ترسند.

                              

البته من هم مثل شما حق را به ایشان می  دهم ومعتقدم دروغ در هر شکل و موضوعی که باشد براساس آموزه های دینی و اخلاقی امری نکوهیده و ناپسند است و بویژه اصحاب رسانه هر نوعی که باشد  باید مراقب صحت خبر که از اصول پایه ای در اطلاع رسانی است باشند و البته به ایشان عرض کردم که لابد منبعش دروغگو بوده است که آقای داوودی گفت بالاخره باید تحقیق شود یا نه ؟گفتم حق باشما است .البته از این دست خبرهای دروغ بسیار در رسانه ها گفته شده است .یادم آمد زمانی که" بوریس یلتسین "رئیس جمهور روسیه بود یک نفر به کنایه گفت"بابا یلتسین مرده " منظورش این بود که دیگر این فرد رئیس جمهور حقیقی نیست و تاریخ مصرفش گذشته است یک همکار رسانه ا ی این حرف را شنید و چند دقیقه بعد این خبربرروی خط یک خبرگزاری قرار گرفت و هیاهویی به پاشد .اتفاقا همان روز بخش خبری ساعت 14 سیما خبری درباره دیدار یلتسین پخش کرد که اگر همیشه او به علت مستی زیاد در مراسم رسمی چند بار تعادلش بهم خورد وفرد دیگری از زمین خوردنش جلوگیری می کرومعمولا زهوار دررفته بود ،‌ آن روز خیلی سرحال وچاق وچله با گونه های سرخ و سفید سخنرانی آتشینی درباره اقتدار روسیه کرد و بطورطبیعی خبر مرگ اوتکذیب شد والبته چند سال بعد درگذشت .!! با خودم گفتم در فرهنگ امروز ما دروغ با "خالی بندی" هرچند هم معنی است اما برخی ها بین آن مرز بندی  کرده اند و برای مسئول و غیر مسئول و خبرنگار و رسانه امری توجیه پذیر شده است و براین اساس می بینیم طرف حداکثر به سی کشور آن هم به پایتخت ها سفر کرده  است ولی می گوید من همه جهان را دیده ام  و می شناسم و یا فردی یک هفته جبهه بوده اما به اندازه هشت سال خاطره دارد و حتی آمار گلوله های ریز ودرشتی که زدیم و دریافت کردیم و یا منفجر شده یا نشده در جنگ را ارائه می کند . الان نمی دانم برخی ادعاها جزء کدام دسته قرار می گیرد .دروغ یا خالی بندی؟ !!

ازخانم "الهام بهمن آبادی" همکارخوبم در باشگاه خبرنگاران جوان متشکرم که تصویر گفتگو را گرفت .

[ ۱۳۸٧/٧/۳٠ ] [ ٩:٥٧ ‎ق.ظ ] [ محمدکاظم روحانی نژاد ] [ نظرات () ]

 

سلام . در حالی که برای کوچک سازی دولت تلاش می شود در خبرهای امروز داشتیم که مقام مسئولی اعلام کرد تشکیل "سازمان ملی پشم " نیاز به توجه وحمایت جدی مسئولان دارد!! . من که نفهمیدم منظورش چیست؟ومسئولان چگونه می توانند حمایت کنند؟!! با این خبر خیلی مهم که در حاشیه اجلاس "استاندارپشم ایران" اعلام شد  به یاد خاطره ای در دوره دوم مجلس شورای اسلامی افتادم. آن روزها از رادیویی که مذاکرات مجلس را مستقیم پخش می کرد وآلان هم هنوز ادامه دارد پیش از اغاز رسمی جلسات علنی موسیقی پخش می شد.یک روز نماینده ای از جنوب خراسان که بعدها از "چپ افراطی "به "اصلاح طلب لیبرال " تبدیل شد از جا برخاست و درآغاز جلسه اخطار شدید آیین نامه ای داد و با عصبانیت گفت: به چه دلیل صدای جمهوری اسلامی پیش از تشکیل جلسه علنی ، ترانه "اندک اندک جمع مستان می رسد " را پخش می کند و این توهین بزرگی به نمایندگان متدین و متعهد مجلس شورای اسلامی  است .نماینده دیگری از مناطق غرب کشور در پاسخ گفت چون اینجا شماری از نمایندگان ژولیده هستند و مقید به حفظ ظاهر ولباس نیستند به نظر اهالی "طرب" درگروه "مستان" به حساب می آیند .البته آن زمان واژه "فراکسیون " رایج نبود و شاید کاربرد ان بدعت و نوعی جرم محسوب می شد و از مجلس ششم این واژه مصطلح گردید.خلاصه نماینده دیگری فریاد زد این همه سازمان پشم و کشک تشکیل می شود  بیایید برای اینکه رادیو هم دروغ نگوید سازمان " مستان " هم تاسیس کنیم!! حالا باید بگردم و اگر ان نماینده در قید حیات باشد به او مژده دهم اگر سازمان مستان تشکیل نشد "پشم" در دست بررسی است..

[ ۱۳۸٧/٧/۱٤ ] [ ٥:٢۳ ‎ب.ظ ] [ محمدکاظم روحانی نژاد ] [ نظرات () ]

 

 

 

 

 

 سلام . عید سعید فطر آمد و دلهای شستشو یافته وزلال در امتداد قنوتی بلند ، سوار بر هودجی از نورواصوات آسمانی تا عرش می روند و به حق این روزمصداق عینی وحقیقی معراج دلها است . هرسال دلم برای نماز عید فطر درمصلی تهران می طپد چرا که با طلوع آفتاب، زرینه های ایمان با درخششی شبنمی گستره مصلی را در برمی گیرند وگام ها بی آنکه سوی دیگری برای خود تعیین کنند راه به سمت محراب می گیرند وهمه سرمایه شان را در بساطی به پهنای سجاده ای معطر به فطرت پاک عرضه می کنند وبه رخ می کشند .من معتقدم این مصلی فقط یک مکان محدود ومنحصربه تهران نیست بلکه یک سرزمین بی انتهااست بویژه وقتی که میلیون ها دست ، هماهنگ به قنوت بر می خیزند و بازتاب تابش آفتاب مشرق به درونشان پرتوی از نور را به آسمان می گشاید و کافی است در درون آن ذرات معلق قرار بگیری و بالا بروی، وقتی که می شنوی "اللهم اهل الکبریاء والعظمه واهل الجود والجبروت واهل العفو والرحمه واهل التقوی والمغفره .اسالک بحق هذا الیوم الذی جعلته للمسلمین عیدا ....."واینجاست که می گویی ما زبالاییم و بالا می رویم

         

 وقتی در مالزی بودم انصافا روزه به دلم می چسبید چراکه اصولا حضوردر جوامع غیرمسلمان و جوامع چند مذهبی و با وجود فراوانی وگوناگونی مبطلات روزه در همه سطوح !! جای خوبی برای تمرین ورع و رعایت الزامات ماه رمضان است .هرچند درمالزی وبرخی کشورهای عربی "ستاد تقویت روحیه "از همان روزهای اول ماه مبارک رمضان فعال ودست بکار می شود و همه را به نزدیک بودن عید نوید می دهد و این شور وحال در روز عید سعید فطر به اوج می رسد ودر تمام مساجد نماز عید اقامه می شود اما به رغم این شادمانی و شعف ، برای ما ایرانیان وعموما شیعیان به دلایلی که همه می دانیم ازجمله حاکمیت مذهب بدون ولایت اهل بیت (ع) نماز به دلمان نمی چسبید و به همین علت من پس از اقامه نماز وتهیه گزارش از حضور پادشاه ، ملکه ، نخست وزیر و مقامات عالی رتبه این کشور در نماز عید به دفترکارم می رفتم در انتظار می نشستم تا ساعت خبر شبکه جهانی جام جم فرا رسد و یک صحنه از قنوت و قیام وقعود مومنان تهرانی را در صف های استوار همراه با صدای آسمانی زعیم امت ، رهبرمعظم انقلاب اسلامی و صحنه ای از فرود فرشتگان را در نمایی از چادرنمازهای سفید بانوان این مرز و بوم ببینم وبشنوم. هرچند رسانه های مالزی مثل بسیاری ازدیگر کشورها حتی یک صحنه از نماز عید فطر در تهران را پخش نمی کرد تا شکوه و معنویت نماز عید سعید فطر در ایران برای دیگر مسلمانان پوشیده بماند. وگاهی فقط به پخش نمای بسته تصویر رهبر معظم انقلاب در بیان جمله ای خبری درباره موضوعی مثل هسته ای و یا مسائل منطقه ای وجهانی اکتفا می کرد . 

                                   

  بهرحال ماه رمضان امسال هم تمام شد و باید در انتظار سرنوشتی که برای خود در شب های احیا و دعاهای افطار وسحر رقم زده ایم باشیم .

                                          

خدا نکند از روزهای نخست ماه مبارک رمضان فقط بحث "یوم الشک " را در ذهن داشته باشیم ویا با موضوع "استهلال ،" وقوت غالب" و سه کیلوگندم و یا برنج و یا معادل ریالی آن را به پایان ببریم بلکه توشه مان سنگین تر وغنی تر باشد .یادم هست در نوجوانی مرحوم مادرم می گفت : قدر این شب ها و روزهای ماه مبارک رمضان را بدانید .آنقدر این ماه بیاید و برود که ازما دیگر اثری  در حیات نباشد و یا ممکن است به بلا و بیماری گرفتار شویم که اگر ماه رمضان هم نباشد  پزشک ما را از خوردن وآشامیدن برحذر ومحروم سازد .خدا از همه قبول کند .عید سعید فطر را به همه عزیزان تبریک عرض می کنم و بهترین ها را برایتان آرزو والتماس دعا دارم.

[ ۱۳۸٧/٧/٩ ] [ ۱٢:٢٢ ‎ب.ظ ] [ محمدکاظم روحانی نژاد ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

خبرنگار صداوسیما
لینک دوستان
صفحات اختصاصی
آرشيو مطالب
امکانات وب

  • تک تاز بلاگ
  • آریس پیکس