توشه قلم
قالب وبلاگ

[ ۱۳۸٦/٩/٢۸ ] [ ٥:٤٦ ‎ق.ظ ] [ محمدکاظم روحانی نژاد ] [ نظرات () ]

فداي آن  دل ، زبان ونوشته اي  که وجودم  را در کجاوه محبتش نهاد و بارديگر به ديار رهايي رهنمون ساخت  .

سلام . وقتي مطلب" شوق پرواز "را در بيست وهشتم آبان ماه  مي نوشتم احساسم زجه مي زد و دلم بي تاب بود. شک ندارم که واژه هايي که در آن نوشتار به صف درآمدند احرامي از خلوص و معني را به تن داشتند  و صداي گام ها و نفس هايشان  همپاي قلم درصفا ومروه انديشه ام  به تکاپو  افتادند.  وقتي مطلب در صفحه وبلاگم نشست ، گويي دلتان به حال زار اين مسافر سرگشته ومانده از راه سوخت و آنگاه  اشک ها ي زلال با دعاي معطر برآمده  از ياس  قلب ها ي پرمهرتان  به قصد بدرقه  همراه شدند .  بگذاريد  دست هايي را که با قلم  عطوفت مرا همراهي کرد  بفشارم  و بر چهره هاي يکايک شما که شايد هنوز نديده ام ولي در آيينه ذهنم نگاشته ام بوسه زنم . چون مرا همچون ذره اي  از غبار پاي راه يافتگان بار ديگر به سرزمين وحي رهنمون مي کنيد و بازهم  شدم اخرين مسافر حج !!.

عصر روز چهارشنبه تلفن همراهم  زنگ زد . آن طرف خط" جعفر بهداد"معاون نهاد رياست جمهوري در  اموراطلاع رساني بود پس از سلام و احوالپرسي گفت: دوست داري بروي مكه ؟! مكث كردم وگفتم چراكه نه . پرسيد گذرنامه  خدمت داري ؟ گفتم بله  . ادامه داد كه پس خودت اجازه ات را از مديران واحد مركزي خبر بگير و آماده شو. به جعفر گفتم : مثل هميشه خودتان اقدام كنيد و مديران هم  بالاخره من و يا فرد ديگري رامعرفي خواهند كرد. جعفر گفت  دكتر احمدي نژاد رئيس جمهور اسم شما را داده  و دعوت كرده است . گفتگوي تلفني من و جعفر بهداد دو دقيقه هم طول نكشيد اما امواجي از نشاط وجودم را متلاطم کرد ، زبانم بند آْمده بود و نمي توانستم به كسي چيزي بگويم . پنج دقيقه بعد مدير اخبارداخلي با خوشحالي خاصي گفت رئيس جمهور بعضي را! مي خواهد به خانه خدا ببرد و بعد هم اعلام شد سه نفر روحاني نژاد ، كامران نجف زاده و حسين رنجبران براي اين سفر دعوت شده اند و بايد مدارك خود را درسريع ترين زمان ممكن به  نهاد  بدهند كه ما سه نفر هم مدارك را صبح پنجشنبه به تشريفات رياست جمهوري داديم .

خبر دعوت از آقاي احمدي نژاد براي سفر به عربستان و حضور در آيين حج امسال ،صبح سه شنبه بوسيله برخي منابع خبري از مكه مکرمه  منتشر شد و من با همکارانم در نهاد رياست جمهوري تماس گرفتم  اما آنها تاييد نكردند . روز سه شنبه عصر رئيس جمهور كنفرانس خبري داشت . "حميد خوئيني " همكار خوب ودوست داشتني ام از خبرگزاري مهر از آقاي احمدي نژاد درباره سفر حج ايشان پرسيد . رئيس جمهور هم چنين پاسخ داد که  در سفردو هفته پيش به  قطر عبدا.. پادشاه عربستان از من پرسيد اگر دعوت كنيم براي اعمال حج  مي آيي ؟ من هم گفتم اگر دعوت كنيد خواهم آمد  چراكه مگر مي شود برادر آدم دعوت كند آنهم به حج بگويم نه ! در نهايت خطاب به حميد گفت: اگر پسر خوبي باشيد شما را هم مي برم  با خود گفتم خوش بحالت حميد که مسافر شدي و درست وقتي او را با نگاهم  از پشت تريبون پرسش بدرقه مي کردم   گويي ، دلم در وادي  مني و عرفات  خيمه زد !!

شب هم حميد خوئيني  تلفن زد وخبر دعوتش را براي سفر حج به من داد و خيلي خوشحالم كرد .

اکنون که اين نوشته را تقديم مي کنم به لطف احمدي نژاد و عنايتي كه خداوند از طريق ايشان كرد نام من هم در فهرست همراهان رئيس جمهور محترم براي انجام فريضه حج ثبت شده و قرار است يكشنبه بيست وپنجم يا دوشنبه بيست وششم آذرماه  بارديگر نفس زنان و عرق ريزان چون قطره اي به اقيانوس زائران به پيوندم و دعاگويتان باشم . شماهم دعا کنيد که ره گم نکنم  .

خدا نكند مصداق اين شعر شوم كه :

به طواف . . .

التماس دعا

 

[ ۱۳۸٦/٩/٢٤ ] [ ۳:٥۸ ‎ب.ظ ] [ محمدکاظم روحانی نژاد ] [ نظرات () ]

سلام . ديروز پانزدهم اذرماه بود ومن  در سفرايلام همراه آقاي احمدي نژاد رئيس جمهور بودم و طبعا دسترسي به اينترنت و وبلاگم نداشتم كه به موقع ومناسبت روز احترام وعرض ادب كنم .دوستان زيادي محبت نمودند و دل مرا بر گرد سفره اي از واژگان برآمده از جان ميهمان كردند و اشكي كه از شمع وجودشان بر صفحه احساسم چكيد سوزنده و هشدار دهنده است. ديروز پس از ديدار سه ساعت ونيمه آقاي احمدي نژاد رئيس جمهور با قشرهاي مختلف مردم ايلام ،براي مصاحبه نزد ايشان رفتم و موضوع مصاحبه هم مسائل مطرح شده در ديدار چهره به چهره با ايلامي ها بود . رئيس جمهور به ياد داشت كه روز شهادت جمعي از اصحاب خبر ورسانه در سانحه غم انگيز سقوط هواپيماي سي يكصد وسي است  از اين رو به همين مناسبت چند دقيقه اي هم در تجليل از مقام شامخ آن عزيزان سخن گفت و يادشان را گرامي داشت .خواهرعزيز وهمكار خوبم سركار خانم طاهره قيومي جمله خوبي را نوشته اند كه؛ اي كاش پانزده آذر 84 هرگز نمي آمد " واقعا همين طور است چراكه بهانه  براي گريستن زياد داريم و امروزنه تنها داغ از دست دادن سرمايه هايي چنين ارزنده دردي طاقت فرسا است بلكه ديدن سيماي معصوم يادگاران و چهره محنت زده بازماندگانشان نيز اندوهي است افزون تر. اگر دفتر شعر ؛غزل ؛ دخترك ؛ابراهيم بقايي؛ را ورق بزني يك ديوان غزلسرايي درباره پرواز غريبانه پدر با زباني كودكاني به رويت گشوده مي شود و وقتي  مادر ؛رسول كاظم نژاد ؛ اوصاف جگرگوشه  رشيد و نجيب و پر تلاشش را در زر ورقي از لهجه اصيل و مهر مادري به رخ مي كشد امواجي از مرثيه است و براستي  كو دلي كه بي تاب نباشد و در برابر هجمه اندوه نلرزد . خدايشان رحمت كند و انشاا.. ازعالم اخلاص و از وراي ادراكشان نظري هم به ماداشته باشند و اين دل نوشته ونوشته هايي از اين دست هم مرهمي بر سوز فراق باشد. بگذار اين دوبيت را هم كه ناگه به ذهنم آمد تقديم كنم :

يادمان باشد...

       شهید رسول کاظم نژاد شهيد رسول كاظم نژاد

[ ۱۳۸٦/٩/۱٦ ] [ ۱:٢۱ ‎ب.ظ ] [ محمدکاظم روحانی نژاد ] [ نظرات () ]

سلام .

در ميان ويژه گي هاي منحصر بفرد جامعه ما  فرهنگ انتقاد  و يا  تعريف و تمجيد هم از شاخصه هايي بر خورد دار است كه در كمتر جايي از دنيا مي توان يافت .به اين معنا كه در مقام توجيه تفاوت  و مرز انتقاد و دشمني ،‌روش هايي هرچند ناقض به كار گرفته مي شود اما عنوانش انتقاد برادرانه و دوستانه است  همانند اين مطلب :" جناب آقاي فلاني كه از دوستان خوب بنده هستند و من سال ها به ايشان ارادت داشته ام و خدمات فراواني به ........ اما متاسفانه "دزدي "كرده اند و يا با  واژه هاي محترمانه تر" مرتكب عمل اختلاس شده اند ".! و يا در جاي ديگري مثل راي اعتماد در مجلس  ، ابتدا طرف را با واژه هايي محبت آميز خطاب مي كنند  و بالا مي برند و در يك لحظه و با يك جمله چنان بر زمين مي كوبند كه در صورت بلند شدن از جا حد اقل راه  خانه و دفترش را گم مي كند مثل اين  جمله " ايشان از چهره هاي خدوم و پرتلاش و فرهيخته و قابل احترام براي همه هستند اما لياقت اين مسئوليت را ندارند وفاقد توان لازم براي مديريت و برنامه ريزي هستند وضمن آنكه سربازي شان را روي تشك خوشخواب  و با سه وعده غذاي گرم  و متنوع و درخانه همسايه گذرانده اند  ..........البته  ما هرگز شايستگي هاي ايشان را در اداره مسئوليت هاي ديگر نفي نمي كنيم ..... !!.چهارشنبه گذشته براي  پوشش خبر جلسه علني  به مجلس شوراي اسلامي رفته بودم يك پيشنهاد مورد بحث بود نماينده  موافق در پاسخ به نظرات مخالف گفت : ايشان استاد مسلم و از اقتصاد دانان مشهور و قابل احترامند ولي ...............برخي ديگر هم نام امام راحل و مقام معظم رهبري  را مي آورند و بعد كلا مباني و موجوديت نظام را از ريشه مي زنند..به تازگي هم  مقامي بلند مرتبه  براي قدرداني و تجليل از خدمات   يك مسئول عالي رتبه  ديگر و  در بيان ويژه گي پشتكار وپيگيري مستمر وظايفش در جمعي از كاركنان از واژه ؛ موي دماغ ؛ استفاده كرد...!!

[ ۱۳۸٦/٩/۱٠ ] [ ٩:٤٩ ‎ق.ظ ] [ محمدکاظم روحانی نژاد ] [ نظرات () ]

سلام / امروز آقاي سليماني وزير ارتباطات  و فناوري اطلاعات اعلام كرد واگذاري تلفن ثابت درتهران تقريبا به روز شده است  . وي در توضيح اين مطلب گفت دو هفته پس  از زمان درخواست ، تلفن ثابت به متقاضي واگذار مي شود . من پس  از اين اظهارات وزير محترم  در باره معناي به روز شدن دچار ترديد شد ه ام . چون در مالزي كه بودم از زمان دادن درخواست  تا وصل شدن آن به معناي  بوق داشتن تلفن ثابت حداكثر دوازده ساعت طول مي كشيد . نمي دانم  اين به روز است يا دو هفته آقاي وزير ما  !! تازه اگر به موقع باشد  !!!

[ ۱۳۸٦/٩/٧ ] [ ۳:٤٩ ‎ب.ظ ] [ محمدکاظم روحانی نژاد ] [ نظرات () ]

سلام . ديروز ولادت حضرت علي ابن موسي الرضا (ع) بود ومن گرفتار مصاحبه با ميهمانان خارجي همايش بين المللي برنامه هسته اي ايران و گزارش البرادعي بودم و فرصتي دست نداد كه نجواي دلم را قلمي كنم . اما دريك لحظه در مسير حركت به طرف دفتر مطالعات سياسي وزارت خارجه محل برگزاري همايش  در داخل خودرو اداره سلامي به محضرشان كردم . السلام عليك  ايها الامام الغريب . السلام عليك ايها الامام الشهيد .... گويي  واژه ها دست دلم را گرفتند و از فاصله ها عبوردادند و در ميان سيل جمعيت عاشق رها كردند .كاري از دستم نمي آمد جز اينكه يك قطره اشك را در برگي از گل لحظه ها بپيچم ودر گوشه ضريح معطر بگذارم .به ياد اوردم لحظاتي را كه براي تعويض گلدان هاي گل و اشيايي كه زوارشيفته براي تبرك به روي ضريح پرتاب مي كنند به همراه ديگر خادمان گرد ضريح مطهر جمع مي شويم ويا جارو را به كف رواق نوراني مي كشيم وبا التماس و درخواست برخي زائران بويژه زنان  براي جارو زدن و كمك كردن به خادمان روبرو مي شويم و برخي ها دست وصورتشان را به جارومي  كشند تا بلكه  غبار حرم ضامن آهو هم مرهمي بر آلامشان باشد. راستي كه: كبوتر دلم انس گرفته با رضا (ع) التماس دعا دارم.

[ ۱۳۸٦/٩/٢ ] [ ۱٢:۱٠ ‎ب.ظ ] [ محمدکاظم روحانی نژاد ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

خبرنگار صداوسیما
لینک دوستان
صفحات اختصاصی
آرشيو مطالب
امکانات وب

  • تک تاز بلاگ
  • آریس پیکس